• Nombre de visites :
  • 397
  • 12/5/2011
  • Date :

Ban Ki Moon Libya için acil ateşkes istedi

ban ki moon libya için acil ateşkes istedi

 BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Libyalı inkılapçılarla bu ülke diktatörü Muammer Kaddafi güçleri arasında acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanmasını istedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon dün, Libya'da bu ülke lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerle inkılapçı güçlerin halen çatışmakta oldukları noktada derhal ateşkes sağlanması talebinde bulundu.

"Reuters" haber ajansının bildirdiğine göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon dün Cenevre'de Libya Başbakanı "El-Bağdadi El-Mahmudi"yle görüştükten sonra bu talebini dile getirdi. Ancak henüz Libya hükümeti veya bu ülke inkılapçıları tarafından bu konuda direkt ve acil hiçbir cevap gelmedi.

Libya hükümeti ateşkes konusunda bugüne kadar birçok kez bildiri yayınladı. Ancak Mısrate ve o bölgedeki diğer kentler dahil Libya'nın batı kentlerine yönelik saldırı ve kuşatmalar hala devam ediyor.

Bir basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ayrıca "Libya Başbakanı hatta, hükümetinin BM ve Afrika Birliği'nin koordinesiyle bir denetleme ekibinin gözetimi altında acil bir ateşkese hazır olduğunu belirtti" dedi.

Ban Ki Moon daha sonra şöyle konuştu: "Fakat en iyi yol Mısrate ve diğer bölgelerde çatışmalara derhal son verilmesidir. Biz ancak ondan sonra insani yardımları örgütleyebileceğiz. Bir taraftan da bu konuda siyasi görüşmeler devam eder."

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)