• Nombre de visites :
  • 2530
  • 12/5/2011
  • Date :

BEDENSEL SAĞLIK

bedensel sağlik

Zararlı Şeylerden Sakınmak

Mukaddes İslam dini bazı yasalarla bedensel sağlığı yeteri oranda garanti altına almıştır. Örneğin; kanı, leşi, bazı hayvanların etini ve zehirli yiyecekleri yemeyi yasaklamıştır. Sarhoş edici içkileri ve pis suları içmekten sakındırmıştır. Çok uyumayı ve bedene zarar vermeyi menetmiştir. Başka buyrukları da vardır; ancak bu bölümde hepsini açıklayacak kadar yer yoktur.

Temizliğe Dikkat Etmek

Temizlik, sağlığın en önemli esaslarından biridir. Bundan dolayı mukaddes İslam dininde bu esasa çok önem verilmiştir. İslam dininde temizliğe verilen önem, öteki dinlerin hiçbirinde bulunmaz. Peygamber Efendimiz (Sallellahu aleyhi ve alihi) şöyle buyurmuştur:

Temizlik imandandır.

İslam, genel olarak temizliği emretmesinin yanı sıra özel temizlik konuları hakkında da tavsiyelerde bulunmuştur. Örneğin; el ve ayak tırnaklarını kesmek, başın ve bedenin fazla kıllarını temizlemek, yemekten önce ve sonra elleri yıkamak, gargara yapmak, burna su çekmek, günde birkaç defa dişleri fırçalamak, evi süpürmek, yolları, evlerin önünü ve ağaç altlarını temiz tutmak v.b. gibi

İslam’ın, bu buyruklara ilave olarak sürekli temiz olmayı gerektiren şer’i ibadetleri de bulunmaktadır. Örneğin; bedeni ve elbiseyi necasetlerden temizlemek, namaz kılmak için günde birkaç defa abdest almak, namaz kılmak ve oruç tutmak için çeşitli gusüller almak v.b. gibi

Gargara Yapmak ve Dişleri Fırçalamak

Yemek bölgesi olan insan ağzı, yemekten dolayı kirlenir. Yemek artıkları dişlerin arasında, dilin yüzeyinde ve ağzın öteki bölgelerinde kalır. Sonuç olarak kirlenip kokmaktadır. Bazen yemek parçacıkları arasında meydana gelen kimyasal değişiklikler ve mayalanmalardan dolayı zehirli maddeler oluşup yemekle birlikte mideye gitmektedirler. Bunlara ilave olarak böyle bir kişinin toplum içinde iken nefes alıp vermesi oranın temiz havasını bozarak incinmelerine neden olmaktadır.

Bundan dolayı mukaddes İslam dini Müslümanlara “Her gün (özellikle her abdestten önce) dişlerinizi fırçalayın ve temiz suyla gargara yaparak ağzınızı artık maddelerden arındırın” diye emretmiştir.

Burna Su Çekmek

Nefes almak, insanın yaşaması için gerekli olan şeylerden biridir. Hava genellikle insanların toplu olarak yaşadıkları yerleşim yerlerinde toz, toprak ve pisten yoksun değildir. Kuşkusuz böyle bir havayı solumak solunum organlara zarar verir.

Yüce Allah bu tür zararları önlemek için insanın burnunun içinde toz ve toprağın ciğerlere gitmesine engel olan kıllar yaratmıştır. Böyle olmasına karşın; bazen toz ve toprağın burnun içinde birikmesinden dolayı, burun kılları görevlerini tam anlamıyla yapamamaktadırlar. Bu bakımdan mukaddes İslam dini Müslümanlara “Her gün abdest almadan önce birkaç defa burna su çekiniz. Burnunuza su çekerek solunum yollarıyla ilgili olan sağlığınızı koruyunuz” diye emretmiştir.


Spor ve Etkileri

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Bu Gıdalarda

İdeal Bir Hayat

Ruh sağlığı nedir?

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)