• Nombre de visites :
  • 433
  • 5/5/2011
  • Date :

Obama Apaçilerden özür dilesin!

obama apaçilerden özür dilesin!

Kendi milli kahramanlarıyla Bin Laden’in benzetilmesine tepki gösteren Apaçi halkı,ABD başkanı Obama’nın kızılderili halkından özür dilemesini istedi.Amerika Birleşik Devletleri'nde bir Apaçi kabilesi, Obama yönetiminin Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda El Kaide liderini, yerlilerin efsane liderlerinden Geronimo'nun adıyla kodlamasına tepki gösterdi.

Yenişafak’ın bbc’den aktardığı habere göre ABD birlikleri,operasyon sırasında, komandolar merkezi bilgilendirirken, El Kaide liderine ilişkin atıflarında 'geronimo' kodunu kullanıyorlardı. Ancak Oklahoma eyaletinde bir Apaçi kabilesinin lideri, Geronimo'nun Amerika'da yerlilerin direnişinin sembolü olduğunu ve kendisiyle bir 'terörist' arasında bağ kurulmaması gerektiğini vurguladı.

Apaçi lideri, Geronimo göndermesinin sadece Apaçiler hakkındaki klişelerin güçlendirilmesine ve yeniden üretilmesine yaradığının da altını çizdi. Bbc’nin haberine göre, Apaçi kabilesi lideri Jeff Houser, Obama'ya gönderdiği mektupta, Geronimo'nun Amerikanın yerlilerinin, Amerikan tarihindeki direnişlerindeki en büyük sembollerden biri olduğunu söyledi. Geronimo'yu 'bir kitlesel cani ve korkak teröristle' eşleştirmenin Amerikanın yerlileri için acı verici bir hakeret olduğunu kaydeden Apaçi lideri, aynı mektupta ABD Kongresi'nin 2009'da kabul ettiği ve 19. yüzyılın savaşçısını 'yurt savunmasındaki cesareti' nedeniyle öven kararını da anımsattı.

Apaçi halkının milli efsane lideri olan Geronimo da, bin Ladin gibi yıllarca firari yaşamış, ordu bazı Apaçilerin yardımıyla 1886'da izini bulmuş,teslim olmaya zorlanan Geronimo, 1909'da hayatını kaybetmişti. Bugün cesaretine ilişkin anlatımlarla günümüze taşınan Geronimo'nun adını en tehlikeli atlayışları yaparken haykırmanın, askerler ve küçük çocuklar arasındaki yaygın bir davranış olduğu belirtiliyor.

Amerika’ya Avrupa kıtasından giden ve çoğunu İngilizlerle İspanyolların oluşturduğu beyazlar, bu büyük kıtayı işgal ettikten sonra Amerika kıtasının asıl sahipleri olan Kızılderili kabilelerin hepsine soykırım uygulamış ve vatanlarını savunmak isteyen yerli halkı, feci katliamlarla yok etmişti. Bugün hayatta kalan az sayıdaki Kızılderililer, BM’den ABD devleti aleyhine kendilerine uygulanan soykırım davası açılmasını istiyor ve ABD’nin uydusu olan BM de bu haklı talebi sürekli reddediyor!

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)