• Nombre de visites :
  • 401
  • 5/5/2011
  • Date :

Rusya NATO ya işbirliği önerdi

rusya nato ya işbirliği önerdi

HA- Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, önümüzdeki 3-5 yıllık süre içinde işbirliğini öngören orta vadeli bir planı NATO'ya sunduklarını açıkladı. Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Makarov, bu yaklaşımın, işbirliğinde arzu edilen sonuçlara ulaşılmasında katkı sağlayacağını söyledi.

Cihan’ın haberine göre Rusya - Nato Konseyi'nde yer alan askeri temsilcilere gerekli talimatların verildiğini kaydeden Makarov, "Bu bize yeni ufuklara bakmamıza yardımcı olacak" dedi. Rusya - Nato işbirliğinin, daha pratik sonuçların alınacağı projelere yönelmesi gerektiğini vurgulayan Rusya Genelkurmay Başkanı, İspanya'nın Cartagena sahillerinde planlanan denizaltı tatbikatının bunun en güzel örneği olacağını kaydetti. 'Bold Monarch 11' adı verilen tatbikat Haziran ayında başlayacak ve 12 gün sürecek. Savaş gemileri, uçaklar ve diğer askeri ekipmanların katılımı gerçekleşecek geniş çaplı tatbikata Nato dışında Rusya ve diğer ülkeler de katılacak ve Rusya'nın denizaltıları böylece ilk kez bir Nato askeri tatbikatında yer almış olacak

Bir zamanlar Sovyet Kızılordusu ve Varşova Paktı karşısında savunma amaçlı kurulduğu iddia edilen ve aslında Batılı ülkelerin ortak Haçlı Orduları olan Nato, Sovyetlerin yıkılması ve Varşova Paktının fiilen ortadan kalkmasına rağmen kendisini feshetmeyerek ABD’nin güdümünde hareket eden bir “Haçlı Ordusu” na dönüştü. ABD Başkanlarından W Bush’un da itiraf ettiği bu gerçek, çoğu Nato komutanları tarafından da dillendiriliyor ve onlar bunu saklamaya gerek duymuyor! Nitekim şimdi bu Hırıstıyan birliğin parçasına dönüşmeye başlayan Ruslar da uzun süredir Afganistan, terörle mücadele, uluslararası kaçakçılık ve diğer konularda Nato’nun işbirlikçisi olmuş durumda!

Ne var ki, Rusların Ortodoks olması, Katolik Avrupa ülkelerini , ABD'nin doğu Avrupa'ya yerleştirdiği füzeler de Rusları korkutuyor ve iki taraf arasında asırlardır süren bu güvensizlik, Haçlıların birleşmesini engelliyor!

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)