• Nombre de visites :
  • 433
  • 4/5/2011
  • Date :

ABD,Bahreyn deki 5. filosunu Ürdün e kaçırıyor!

abd,bahreyn deki 5. filosunu ürdün e kaçırıyor!

İngiltere'de üniversite hocası konumunda olan Bahreynli bir araştırmacı, ABD'nin Bahreyn krizin uzun vadede yatışmayacağından emin olduğu için bu ülkedeki 5. filosunu Ürdün'e tarnsfer etmeye karar verdiğini söyledi.İngiltere'de üniversite hocası olan Bahreynli araştırmacı "Kerim El-Mahrus" El-Alem haber kanalı muhabiriyle konuşurken, Bahreyn'de iktidar olan Al-i Halife rejimi devrilmeden bu ülkenin artık huzur yüzü görmeyeceğinin altını çizerek "Bu şartlarda Amerikalılar karşısında da 2 seçenek var; ya Al-i Halife rejimini desteklemeyi sürdürecekler veya bu rejimin devrilmesine yardımcı olacaklar" dedi.

Bahreynli araştırmacı "El-Mahrus" daha osnra, Al-i Halife'nin iktidarda kalmasının Fars Körfezi'nde huzursuzluğun uzun süreceği anlamı taşıdığını ve ABD'nin de bu durumun bilinciyle Bahreyn'deki 5. Filosunu Ürdün'e transfer etmeyi düşündüğünü söyledi.

Bahreyn'deki Amerikan 5. filonun görevi, Washington'un Fars körfezi, Umman Denizi, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki menfaatlerini korumak. ABD'nin 5. filosu, Amerikan Hava Kuvvetlerinin birçok karargahında olduğu gibi denizler, Piyade birlikleri, pilotlar, Genel Kurmay Merkezi ve çeşitli bölüm personelini kapsamakta.

Bahreynli araştırmacı "El-Mahrus" açıklamalarının devamında ABD'yi ülkesinin içişlerine müdahale etmekle suçlayarak "Bahreyn'de gerçekleştirilen son sindirme girişimleri ve tutuklamalar iç veya bölgesel kararlar üzerine gerçekleştirilmiyor. Bu işte ABD'nin iradesi ne yapılması gerektiğini belirliyor" dedi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)