• Nombre de visites :
  • 454
  • 4/5/2011
  • Date :

Suudi kadınları, Suudi rejimine dava açtılar!

suudi kadınları, suudi rejimine dava açtılar!

 Suudi Arabistanlı siyasi-sosyal bir aktif olan "Fevziye El-Hani" bu ülke kadınlarını temsilen, seçimlerde kadınlara oy hakkı tanınmamasına itiraz ederek Yüksek İdari Mahkemede Suudi rejimi aleyhine dava açtı.Muhabirimizin "Rasid" haber kanalına dayanarak bildirdiğine göre, Suudi Arabistanlı siyasi-sosyal aktif ve "Benim Ülkem" adlı protesto hareketinin koordinatörü "Fevziye El-Hani" dün, Suudi Arabistan'in doğusunda yer alan "El-Dimam" kentinde Yüksek İdari Mahkemeye başvurarak, ülkesi kadınların seçimlerde oy kullanma hakları olmadığı gerekçesiyle Kent ve Köy İşleri Bakanlığı aleyhine dava açtı.

"El-Hani" dava dilekçesinde, Suudi Arabistan'ın 2000 yılında onaylayıp imzaladığı bir anlaşma üzerine bu ülke kadınlarının da seçimlere katılıp oy kullanma hakları olduğunu, dolaysıyla bu konuda kadın-erkek ayrımı yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Suudili bu siyasi-sosyal aktif ayrıca, mevcud dönemde kadınların da seçimlerde oy kullanma veya aday olma haklarını elde etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek "Bugün bizim bu yolda attığımız her adım, sadece gelecek kuşaklara bir yardım çabası niteliğindedir" dedi.

Suudi Arabistan'da Belediye Konseyi'nin üyelerinin yarısı, ülkenin Kralı Abdullah'ın direkt atamasıyla görev başına getiriliyor. Gelecek 22 Eylül tarihinde diğer üyelerin belirlenmeleri için düzenlenecek olan seçimlere kadınların katılma hakları yok.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)