• Nombre de visites :
  • 612
  • 17/4/2011
  • Date :

Davutoğlu: Bölgede köklü ilişkiler gelişiyor

davutoğlu: bölgede köklü ilişkiler gelişiyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu Urumiye’deki toplantıyı överek, Hazar, Karadeniz ve Hind Okyanusunun artık birbirine bağlandığını,buna da İran'ın vesile olduğunu belirtti.İran İslam Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde Urumiye kentinde düzenlenen Türkiye-İran-Azerbaycan Cumhuriyeti 1. Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılan Türkiye Dışişleri Bakanı Prf Ahmet Davutoğlu, bu toplantının çok özel olduğunu vurguladı.

Urumiye kentindeki toplantının hem Türkiye-İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkileri,hem Kafkasya’daki gelişmeler açısından çok özel bir toplantı olduğuna dikkat çeken Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “çok köklü ve ortak kültürel tarihi olan bu üç ülke arasındaki ilişkileri geliştireceklerini ve bununla da kalmayıp, karşılıklı insan gidiş gelişini artırmayı amaçladıklarını, bunun da fevkalade cidid kültürel ve ekonomik getirileri olacağını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu üç ülkenin aynı zamanda. Kafkasya ülkesi olduğuna diktatör a dikkat çekerek Kafkasya’da barışın, istikrarın, güvenliğin tesis edilebilmesi için de içeride prensip olarak birlikte çalışma anlayışını geliştirdiklerini belirtti ve bu önemli toplantıyı gerçekleştirdiği için de İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkür edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)