• Nombre de visites :
  • 1392
  • 17/4/2011
  • Date :

Hz Fatıma Ve Sosyal değerler-2

hz fatıma ve sosyal değerler

 Aslında bu ailedeki fertlerin birçok davranışı aynı niteliği taşıyor ve sadece kendi asırlarının insanlarına hitap etmediği gibi birçok toplumsal değerin ana kaynağıdır da. Hz Fatıma, Babası, Eşi ve çocukları, her biri bir erdem kaynağı, adeta insanları ateşin içinden alıp cennete yerleştiren kişiler ve belki de bütün insanların hayatlarını bile borçlu oldukları bu insanlar hiçbir zaman dünya ve geçici güzelliklerine dönüp bakmadılar, sade bir hayat ve en fakir insanların hayat tarzı.

 İşte ancak bu insanlar diğer insanlara doğruyu gösterebilir onları yanlışlıkların derinliklerinden ve öldürücü zevklerin sarhoşluğundan kurtarıp yeniden hayata döndürebilirler.

Hz Fatıma, Cebrail’in uğrak yeri olan evde doğdu ve onun getirdiği öğretileri ilk ağızdan aldı. Bu öğretileri eksiksizce hayatına yansıtan bu yüce kadın bütün zamanlar kadınlarının efendiliği unvanıyla uyulması gereken en güzel örnektir. Sadece kadınlar değil, insanlık namına sahip olduğu büyük erdemler, erkeklerin de kılavuzudur.

Günümüz kadınlarının değerleri bu eksen üzerine şekillenmelidir, bu yüce kadının öğretilerinden esinlenerek ve kusursuz kişiliğinin yansıttığı mükemmel hayat tarzını örnek alarak kendi hayatımıza çeki düzen vermeliyiz.

Hz Fatıma’nın ilim ve bilgiye gösterdiği önem, büyük şehirlerde bile parmakla sayılacak sayıda kişinin okuma yazma bildiği bir dönemde ilmin zirvesine varması, günümüz kadınlarının ilim ve bilgiye ne denli önem vermeleri gerektiğini açıkça gözler önüne seriyor.

Dönemin en büyük bilgi paylaşım merkezi ve aracı olan cami ve minberi kullanarak insanları aydınlatmaya çalışan Hz Fatıma bu davranışıyla diğer adıyla iletişim devri olan günümüzdeki kadınlara çok şeyler anlatıyor.

Kadını bir ticari araç haline getiren günümüzün doymak nedir bilmeyen insan suratlı şeytanları, bu amaçlarına ulaşabilmek için bu araçları sonuna kadar kullandıkları gibi bu amaçlarını devam ettirmek için de bu araçları gece gündüz demeden kullanıyorlar.

Kadınları bilinçlendirmek ve onları bu tuzaklardan kurtarmak elbette ki herkesten çok bilinçli kadınların görevidir zira her işin inceliklerini o işin içinde olan kişi daha iyi bilir. Bilinçli erkekler her ne kadar da genel olarak kadınların köleleştirilmesine karşı olsalar yine de bir kadının nasıl bu tuzaklara yakalandığını ve nasıl bu tuzaklardan uzak durması gerektiğini bir kadın kadar anlayamaz bu konuda bir kadın gibi fikir yürütemezler. Kuşkusuz kadınlar kadınların dilinden daha iyi anlar.

Hz Fatıma’nın toplumdaki etkinliğini ve temelini attığı değerleri elbette ki sadece sosyal değerlerle sınırlandırmak doğru değildir zira Hz Fatıma’nın siyasi ve ekonomik değerlerdeki rolü da çok büyüktür.

Özellikle siyasi konulardaki etkinliği, tarih sayfalarını kısaca aralayan hiç kimsenin gözünden kaçmayacak niteliktedir ama burada konuyu daha fazla uzatmıyor toplumlardaki bütün kadınların bir gün bilinçlenmesi umuduyla yazıyı noktalıyorum.

Zehranet.


Hz Fatıma Ve Sosyal değerler-1

Fatima nın Anlamı

Hz.Fatımanın Rızası

Hz. Fatıma (s.a) Zamanın Halifesine Biat Etti mi?

Hz. Fatıma’nın Siyasi Mücadelesi -2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)