• Nombre de visites :
  • 1387
  • 16/4/2011
  • Date :

Hz Fatıma Ve Sosyal değerler-1

hz fatıma ve sosyal değerler

Toplumdaki değerler, toplumların sosyal hayatlarına dönük zaman içerisinde şekillenen “olması gerekenler” ve “olmaması gerekenler”dir.

Bu değerler toplumların siyasi, kültürel ve sosyal farklılıklarıyla farklılık kazanabilir.

 Örneğin siyasi bir istikrara sahip bir toplumda şekillenen toplumsal değerler bu yönden eksiklikler yaşan bir topluma oranla çok farklı olabilir. Belirli bir dini benimsemek veya hatta farklı coğrafyalarda olmak bile bu değerlerin çok farklılık kazanmasına yol açabilir.

Hz Fatıma neredeyse hiçbir toplumsal değere sahip olmayan bir ortamda gözlerini dünyaya açtı. İnsani değerlerden yoksun, birtakım hurafe ve yanlış bilgiler üzere kurulu bir sosyal hayat süren dönemin Arapları, ancak birbirlerini öldürerek hayatta kalabiliyorlardı. Yeni doğan kız çocuklarını canlı canlı gömen bu topluluk, birçok insani değere de uzak durulması gereken yanlışlıklar olarak bakıyordu.

Bu değer karşıtı yanlışlıkları, değer haline getirip onlara sımsıkı sarılan topluma yüce Allah en sevdiği insanı, elçi olarak gönderdi ve böylelikle bu toplum için en iyi toplum olma yolu açıldı. Ancak ne var ki yıllarca yanlış yöne giden bir toplumu bir anda doğruya yöneltmek o kadar da kolay olmayacaktı.

Böyle bir ortamda Hz Fatıma babasından aldığı erdemler ışığında yanlışları bertaraf eden bir simge olarak karşımıza çıkıyor. Cahiliye döneminde kadınlara yönelik yapılan yanlışlıklardan ve bu yöndeki yanlış sosyal anti değerlerden bahsetmişken günümüz kadınına farklı kılıflarla yapılan muamelenin o gün yapılan muameleden çok da farklı olmadığını söylemeden geçemeyeceğim.

 Her ne kadar günümüzde artık kimse yeni doğan kızını canlı canlı mezara gömmüyorsa da farklı şekilde kadınlar ve kızlara yapılan değer karşıtı eylemler, o gün yapılan yanlışlıklardan daha tehlikeli ve çok daha yıkıcıdır.

Hz Fatıma’nın hayatı, baştanbaşa yenilikler yaratmakla doludur, eski yanlışlıkları kaldırıp yerine gerçek değerleri yerleştirmek ve bu uğurda yılmadan çalışmak Hz Fatıma’nın hayatının her köşesinde gözden kaçmayan bir gerçektir.

Kadınların hiçbir değer taşımadığı bir dönemde Hz Fatıma’nın eli, Resulullah’ın öpücüklerinin en çok uğradığı yerdi. Erkek evladı olmayanların soysuz adlandırıldığı bir dönemde Hz Fatıma, babasının kevseriydi.

Hz Fatıma’nın gözden kaçmayan dünyaya karşı isteksizliği ve dünya güzelliklerine gösterdiği itinasızlık, belki de günümüz kadınlarının en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.

Ha Fatıma’nın evliliği ve aile yaşamı toplumdaki eski yanlışlıkların kırıldığı bir diğer dönüm noktasıdır. Bu evlilik tarzı aslında yeni bir harekatın başlangıcı ve bir sosyal değerin temel taşlarıdır.


Hz. Fatıma"nın vefat

Fatıma’nın (a.s) Gazab

EY FATIMA, CAN FATIMA

Hz. Fatıma'nın (a.s) Peygamber (s.a.a) Neznindeki Makamı

Zehra Sevgisi Peygamberliğin Ücretidir

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)