• Nombre de visites :
  • 584
  • 10/3/2012
  • Date :

Aşura: Ebedi Kıyam-6

aşura: ebedi kıyam

Aşura Kıyamının Başlangıcı

Çünkü Aşura gecesi söylenen ahid akıllarında iyice yerleşmişti: ‘Biz ahid ve sözümüze ölene kadar sadık ve vefadar kaldık.’

1-    Kerbela’nın diğer bir özelliği de her iki taraftan akrabaların karşı karşıya gelmeleridir. Bazen kardeşlerden biri Ömer Saad’ın askerleri arasında, diğer kardeş Hz. Eba Abdullah (as)’ın askerleri arasındaydı. Örnek olarak Amr bin Kurze’nin kardeşi Ali, Ömer Saad’ın askeriydi ve Abdullah Ziyad’ın amcasının oğlu ve Amr bin Haccac’ın oğlu – Ömer Saad’ın ordusunun bir bölümünün komutanı – Hz. İmam Hüseyin (as)’ın askerleri arasında idi.

2-     Hz. İmam (as)’ın yaranlarının durum ve halleri dikkate değerdir. Cevn gibi bir zenci Eslem gibi bir beyazın yanındadır. Habeşe imparatoru Necaşi’nin torunularından Nasr bin Ebi Neyzer ismiyle, Enuşirvanın torunu- Abdurrahman Yezni – Kufe, Medine, Mekke, yol üzerinden katılanlar, İranlı, Türk ve ... hepsinden Hz. İmam (as)’a yar olup yardım edenler vardı. Bu renk, kavim, soy ve toplumsal durum farklılığı Hakk cephesinde bu tür fiziksel ayırımların bir değer ve itibar taşımadığını göstermektedir. Tek değer ve büyüklük sayılan takva, halislik, sadakat ve şehadet sevgisidir.

(Dr. Muhammed Rıza Sengeri)

Yirminci ve son bölüm:

Özet:

Yaklaşık iki yıl önce araştırmacı yazar Dr. Muhammed Rıza Sengeri ile yaptığımız görüşmeden de anlaşıldığı gibi  kendileri Aşura konusunda yeni ve değişik bir araştırma yapmakta ve özellikle olayın askeri boyutuna değinmekte ve okuyucuların bu konuya dikkatlerini çekimektedir.

Anlaşıldığı üzere bu araştırmanın sonucu Dr. Sengeri’nin işbirliğiyle ‘Aşura:Ebedi Kıyam’ ünvanıyla Saff dergisinde yayınlandı. Dergiyi okuyan değerli okuyucularımızın da bildiği gibi şimdiye kadar bu makaleyle ilgili yirmi sayı yayınlanmıştır ve bu araştırmanın son bölümünün muharrem günleri ve Aşura ile denk gelmesinden dolayı Dey (22 Aralık- 20 Ocak) ayı sayısında yayınlanmasına karar verilmiştir. Dr. Sengeri’ye bu değerli eserin meydana gelmesi ve yayınlanmasında gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ediyor ve değerli okuyucularımızın aşağıdaki şu noktalara dikkatlerini çekiyoruz:

1-    Son iki sayının konusu aslında değerli araştırmacının özetidir ve uzun olmasından dolayı kısaltılmıştır.

2-    Değerli yazar her bölümün sonunda kaynaklarını getirmiştir. Fakat derginin hacmi az olduğundan dolayı bu kaynakları dergide yayınlamamız mümkün olmadı.

3-    Değerli araştırmacı bu uzun makaleyi ülkedeki yayıncılardan biriyle kitap şeklinde yayınlamak istiyor. Bizde kıymetli okuyucularımıza bu değerli kitabı okumalarını tavsiye ediyoruz.

4-    Saff dergisi olarak biz, bu değerli eserin ortaya çıkarması ve kabullendiği çaba ve zahmetler için Dr. Sengeri’ye teşekkürlerini bildirip yüce Allah’tan daha çok muvaffakiyetini diliyoruz.


Aşura: Ebedi Kıyam-5

Aşura: Ebedi Kıyam-4

Aşura: Ebedi Kıyam-3

Aşura: Ebedi Kıyam-2

Aşura: Ebedi Kıyam-1

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)