• Nombre de visites :
  • 510
  • 1/3/2011
  • Date :

Sanatın en güzeli, “İslâmî” olanıdır

sanatın en güzeli, “islâmî” olanıdır

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei İslam dininin sanata verdiği önemi hatırlatarak, sanatın en güzelinin “İslami Sanat” olduğunu belirtti. İran’ın Türk bölgelerinden Tebriz İslami Sanatlar Üniversitesi dekanları, yardımcıları, sanatçıları ve aydınlarından kalabalık bir grubu kabul eden İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei ,Yüce İslam dininin sanata büyük bir önem verdiğinin altını çizdi.

İslami duygu ve inancın kimseye sipariş edilemeyeceğini ve ancak sanatçının ruhu, yüreği ve bakışının arınıp temizlenmesi suretiyle “İslami sanat”ın ortaya çıkabileceğini belirten İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei , üzerine Kur’an’ın işlendiği ve dünyada eşi bulunmayan duvar halısını örenlere teşekkür ettiği bu Bu görüşmede, bu eşsiz eserin sahiplerini ölümsüzleştireceğini hatırlattı. Bu nefis eserde Kuran-ı Kerim’in 30 cüz’ü 76 varakta iki taraflı olarak 62 milyon düğümle dokunulmuş bulunuyor.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İsmail Bendiderya tarafından Türkçeye çevrilen “İslam’da Sanat” konulu kitabında da, sanatın çeşitli dallarıyla ilgili önemli tespitlerde bulunuyor.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)