• Nombre de visites :
  • 1739
  • 26/2/2011
  • Date :

Hayat kurtaran 21 öneri

hayat kurtaran 21 öneri

Bilim adamlarından endişe ve yorgunluğu giderip, performansı artıran 21 önerisi.

1- John Hopkins Hastanesi uzmanlarına göre her gün 40 gr. buğday, mısır vb. lifleri almalısınız. Bu lifler enerjiyi artırıp, stresi azaltıyor.

2- Sabahları çıkarken soğuk ve sıcak duş alın. Önce ılık suyun altında durun. Ardından sıcak suyla. Ancak başınızı suyun altına sokmamaya dikkat edin. 5 dakika tekrarlarsanız kendinizi daha rahat hissedersiniz.

3- Her dört kadından birinde demir seviyesi düşük. Bu da yorgunluk ve halsizlik yapıyor. Bu yüzden daha fazla demir içeren yeşil sebze, kurutulmuş meyve ve tahıl gevreklerinden bolca tüketin.

4- Daha bol balık, tavuk, peynir, fasulye ve yumurta yiyin. Çünkü vücut için gerekli Omega 3 bu besinlerde bulunuyor. Bu hormon da beyindeki mutluluk merkezini harekete geçiriyor.

5- Günde 2 ya da 3 litre su için. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre bu oranlarda su içmek dayanıklılığı artırıyor, stresin azalmasına yardımcı oluyor.

6- Dik durun. Kambur durmak kasların daha hızlı çalışarak yorulmasına sebep olur. Nefes almanızı zorlaştırır. Dik konumdayken daha rahat nefes alınır, oksijen akciğerlere dolar, kan daha rahat dolaşır.

7- Yapılan araştırmalara göre sevdiğiniz müzikleri dinlemek stresi hafifletip, yorgunluğu geçiriyor.

8- Sabah kalkınca yapacağınız ilk iş dışarı çıkmak olsun. Doğal ışık beyni harekete geçiriyor ve seratonin salgılamasına yardımcı oluyor.

9- Gün içerisinde şekerleme yapın. Amerika’daki beyin sağlığı araştırmacılarına göre, 30 dakikalık kısa bir uyku bile insanları performanslarını olumlu etkiliyor.

10- Vücudun asit oranını dengelemeniz gerekir. Gereğinden fazla şekerli yiyecekler ve peynir aside sebep olur ve enerjiyi emer. Bu yüzden sebze ve meyve salatalarını bolca tüketin.

11- Doktorlar sizi mutlu eden şeyleri hatırlamanız için sizi mutlu eden şeyleri bir deftere yazmanızı öneriyor. Bunları okudukça sizi neyin mutlu ettiğini daha iyi bulabilirsiniz.

12- Düzenli yemek yiyin. Yemekler arasındaki uzun aralıklar şekerin düşmesine, dolayısıyla enerjinizin azalmasına neden olur. Günde üç kez yemek yiyin.

13- Kaslarınızı hissederek enerji sağlayın. Mesela iki elinizi göğüs hizasında birleştirin ve birbirine doğru itin. Ardından başınızın üstüne kaldırın ve bunu 5-10 defa tekrarlayın.

14- Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Süt, 150 gr yoğurt, 1 muz, tereyağ, bal, fındık, cevizi karıştırıp yiyin.

15- Nefes alıp vermenin önemini kavrayın. Derin nefes alıp vermek, nefes yolunuzu açar ve daha çok enerji almanızı sağlar. Her saat 3 ya da 4 kere nefes alıp verin.

16- Cep telefonunuzu kapatın. Bırakın günün birkaç saatinde kimse size ulaşamasın.

17- Düzenli olun. Dağınıklık sizi strese sokar. Gereksiz yere panik yaparsanız, bu stresle işleriniz yolunda gitmez. Bu kaosu yaşayıp stresinizi artırmayın...

18- Adımlarınızı artırın. Daha fazla yürüyüş yapın, bol bol merdiven çıkın. Olabildiğince hareketli olmaya özen gösterirseniz, kanın hızlı hareket etmesini, kaslara ve organlara giden oksijenin artmasını sağlarsınız. Bu da sizi rahatlatacaktır.

19- Magnezyum almaya dikkat edin. Sebzelerde, fındıkta ve tahıllı ekmeklerde bulunan bu vitamin size zindelik kazandırır.

20- Yiyeceklerdeki enerjinin hızlı emilimini sağlayan Co-enzim Q10, vücudun ürettiği bir antioksidan. Bu enzimin oluşmasını sağlayan yiyeceklere de brokoli, kahverengi şeker, kepekli ürünler, soya ve fındık.

21- Bilgisayarla çalışırken aralar verin. Japon araştırmacılar, bilgisayarda çok oturanların endişe halinin arttığını, gözlerde problem yaşandığını ve beden ağrılarının çoğaldığını söylüyor.


Bunları biliyor musunuz? 2

Diş dostu 10 besin

Besin Yoğunluğu

Sağlıklı Gıdalar İçin 2

Dengeli beslenme prensipleri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)