• Nombre de visites :
  • 500
  • 24/2/2011
  • Date :

Türkiye'nin İran'la ilişkisinin, ABD ve NATO'yla olan ilişkilerine etkisi

türkiyenin iranla ilişkisinin, abd ve natoyla olan ilişkilerine etkisi

  Amerika’nın Heritage vakfı, Türkiye’nin İran'la olan ilişkisinin Amerika ve Nato ile olan ilişkileri üzerindeki etkilerini ele almak üzere etraflı bir oturum düzenledi. Amerika’nın Heritage düşünce vakfi, “İran Türkiye ilişkileri: Gönül rahatlığı için çok erken” başlıklı bir oturum düzenledi.

Oturuma vakfın uzmanlarından Dr. Ariel Kohen, Fear Observer’in Türkçe servisi yönetmeni Tülin Daloğlu, Dugllas merkezinin Ortadoğu uzmanı James Philips ve vakfın diğer uzmanı Sara Alison katıldı.

Heritage vakfi, Türkiye’nin Amerika’nın müttefiki ve Nato’nun önemli üyesi ve aynı zamanda Ortadoğu’da etkili bir aktör olduğunu, ancak son yıllarda AKP iktidarında Amerika’nın çıkarlarından uzaklaştığını, bu uzaklaşma hiç bir yerde İran konusunda olduğu gibi hissedilir derecede olmadığını belirtiyor.

Vakıf bu çerçevede acaba Türkiye’nin İran’ın artan askeri gücü, nükleer programı ve siyasi nüfuzu karşısında güvenilir bir müttefik olup olamayacağını ve İran ile ilişkilerinin Amerika ve Nato’yu nasıl etkileyeceğini sorguluyor.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)