• Nombre de visites :
  • 529
  • 16/2/2011
  • Date :

Vahdet haftası başladı

vahdet haftası başladı

 Müslümanlar arasında kardeşliği pekiştirmek amacıyla Hz. Resulullah Efendimiz -s- in doğum gününün kutlandığı “Vahdet Haftası” etkinlikleri başladı.Şia ve Sünni kaynaklarında Hz. Resulullah Efendimiz -s- in mübarek doğum günü hakkında 12 ve 17 Rebiülevvel gibi 2 farklı tarih bulunmasının tefrikaya neden olmasını engellemek isteyen rahmetli İmam Humeyni -ks- bütün İslam dünyası tarafından memnuniyetle karşılanan ve bugün herkesçe kabul gören “ Kutlu Doğum Günü ve Vahdet Haftası” uygulamasını başlatarak çok güzel bir ilke imza atmıştı.

Böylece Sünni ve Şii Müslümanlar bu ana asken etrafında kenetlenmiş ve Hz. Resulullah Efendimiz -s- in doğum günü yerine onun doğum haftasını birlikte kutlama basiretine sahip olmuştu. Hicri kameri 12 rebiülevvel. Ehl-i Sünnet'in sahabe kaynaklı rivayetlerine göre Hz, Peygamber Efendimiz'in (s) kutlu doğum günü yıl dönümü ve bu münasebetle de dünyanın bir çok bölgesinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken, bizzat mübarek Ehl-i Beyt -s- kaynaklı Şia kaynaklarında bu tarihin yani kutlu doğum yıldönümünün "17 Rebiül Evvel" olduğu kayıtlıdır. İşte bu aradaki süre rahmetli İmam Humeyni tarafından Vahdet Haftası olarak ilan edilmek suretiyle mükemmel bir birlik ve kardeşlik uygulaması başlatılmıştır. Rahmetli İmam Humeyni’nin -ks- başlattığı bu bereketli gelenek yıllardır uygulanmakta ve başta İran’la Türkiye gelmek üzere bu mübarek haftada çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

İran’da bu etkinliklerin en önemlisi, bütün İslam ülkelerinden seçkin ulema ve aydınların katılımıyla düzenlenen şenliklerdeki ilmi panel ve oturumlar ve Kur’an ve hadis yarışmalarıdır. Bu yıl da düzenlenen Vahdet Haftası etkinliklerine dünyanın birçok ülkesinden olduğu gibi Türkiye’den de çok sayıda aktivistler katılıyor.Bu münasebetle FHA’ya röpottaj veren İslami Şura Meclisi Kain bölgesi Milletvekili Hüccetülislam Musa Kurbani "Vahdet Haftası"nın önemine değinerek "Düşmanı yenebilecek bir faktör Şii-Sünni birliği, bütünlüğüdür" dedi. Hüccetülislam Kurbani daha sonra, Ehl-i Sünnet'in rivayetlerine göre Hz Peygamber Efendimizin-s- kutlu doğum günü yıl dönümünün "12 Rebi-ül Evvel" olduğu ve Şiiler'in ise bu tarihin "17 Rebi-ül Evvel" olduğuna inandıklarını hatırlatarak "İmam Humeyni-ks- çok güzel bir girişimle bu süreyi "Vahdet Haftası" olarak adlandırdı" dedi. Kain Milletvekili Hüccetülislam Musa Kurbani açıklamalarının devamında "Şiilerle Sünniler arasında mezhepte çok cüzii ihtilaflara vardır belki, ama en önemli faktörler olarak hepimiz tek bir Allah'a taparız. Tek bir Kitabımız ve tek bir Peygamberimiz-s- ve bir hayli ortaklıklarımız vardır" ifadesini kullandı.Hüccetülislam Kurbani ayrıca "İslam dünyasının, işgalci İsrail gibi bir kanser uru başta olmak üzere birçok düşmanla karşı karşıya bulunduğu mevcut şartlarda, her tür ihtilafın bir yana bırakılması ve birlik-bütünlüğün güçlü bir şekilde sağlanması gerekiyor" diyerek "Böylesi şartlarda ortak noktaların dikkate alınması ve bizleri bölmek için geceli gündüzlü uğraşan düşmanları vahdetimizle hayal kırıklığına uğratmak lazım" vurgulamasında bulundu.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)