• Nombre de visites :
  • 368
  • 15/2/2011
  • Date :

İran ve Türkiye ilişkilerinin iyiye gitmesi tarihi bir fırsat

iran ve türkiye ilişkilerinin iyiye gitmesi tarihi bir fırsat

Tahran, 15 Şubat 2011 – Türkiye Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti kabul eden İslam İnkılabı Rehberi, dost, kardeş ve müslüman olan Türkiye ve İran ilişkilerinin iyiye gitmesini tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyeti bugün kabul eden İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, dost, kardeş ve müslüman olan Türkiye ve İran ilişkilerinin iyiye gitmesini tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

İki ülkenin ticaretlerini 3 katına çıkarmaya çalıştıklarını hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi Hamanei, siyasi ve ekonomik işbirliğinin birlikte daha etkili olacağını vurguladı.

Türkiye’nin İslam dünyasında yükselmesini değerlendiren İslam İnkılabı Rehberi, bunu “Sultacı rejimlere karşı, bağımsızlığını korumasına, siyonist rejimler arasında mesafe koymasına ve Filistin halkına verdiği desteğe” bağladı.

Ayetullah Hamanei ayrıca, Türkiye’nin izlediği politikayı doğru bulduğunu ifade ederken, Türkiye’nin İslam dünyasına ne kadar yaklaşırsa, bunun hem kendi yararına, hem de İslam dünyasının faydasına olacağını söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi ayrıca Afganistan, Irak, Lübnan ve Filistin meseleleirnde İran ve Türkiye’nin yaklaşımlarının benzerliğine işaretle, Mısır’daki gelişmeleri önemli olarak niteledi, Msır ve bölge yararına çalışabileceğini konuşmasına ekledi.

Mısır’daki hareketin asıl neden Mısır halkın Siyonist rejimi ve ABD tarafından aşağalanmasından kaynaklandığını hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi, Müslüman Mısır halkın güçlü İslami düşüncelere sahip olduklarını dile getirdi.

İslam İnkılabı Rehberi, “Mısır halkı sahneye çıktığı andan askeri ve siyasi araçlar işlevini kaybedecektir. Şimdi ise Mısır halkı sahnede”şeklinde konuştu. 

İslam İnkılabı Rehberi ayrıca, ABD’nin Mısır’daki olayları kendi lehine çevirmeye çalıştığını söyledi.

Kararın Mısır halkına bırakılması gerektiğini kaydeden Ayetullah Hamanei, İslam dünyasına da birlik çağrısı yaptı.

Bölgede 30 sene önceye göre İslam ülkelerinin daha iyi durumda olduğunu belirten Ayetullah Hamanei, ABD ve Siyoist rejimin ise 30 seneye önceye göre daha kötü durumda olduğunu söyledi.

Gül’ün İran görüşmelerinin başarılı geçtiğini belirten Ayetullah Hamanei, “Kanıtlar gösteriyor ki, bölge değişim yolunda bu değişimin halkların yararına olmasını umut ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahgmedinejad da bulunduğu bu görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İnkılabı Rehberi ile yaptığı görüşmeden memnuniyetini dile getirerek, İran ve Türkiye’nin ilişkileri tarihi olduğunu niteledi.

Gül ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı müzakerelere işaret etti.

Bölge gelişmelerine bu görüşmede temas eden Abdullah Gül, bölgede meydana gelen değişimin bölge halkların yararına olmasına ümit etti.

Abdullah Gül, bölgesel meselelerde müslüman ülkelerin vahdeti önemli olduğunu da vurguladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)