• Nombre de visites :
  • 1350
  • 15/2/2011
  • Date :

İran-Türkiye cumhurbaşkanlarının ortak basın toplantısı

iran-türkiye cumhurbaşkanlarının ortak basın toplantısı

İslami İran cumhurbaşkanı İran-Türkiye ilişkilerini derin, kardeşçe kalıcı ilişkiler olarak niteledi.

Mahmud Ahmedinejad, Bugün Tahran'da Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ortak basın toplantısında iki ülke potansiyellerinin ticari mübadele hacminin yılda 30 milyar dolara arttırılması hedefine ulaşılması için müsait olduğunu belirtti. Ahmedinejad bölgesel işbirliği hususunda ise büyük projelerin uygulandığı nı, Tahran-Ankara ortak görüşleri ile ikili işbirliğinin bölge barış, güvenlik ve kalkınanın lehine olduğunu belirtti.

Ahmedinejad, iki ülke işbirliğinin gelişmesinin bölgeyi güçlü siyasi, ekonomik kültürel kutba dönüştüreceğini söyledi. İran cumhurbaşkanı ayrıca kültürel alanlarda da işbirliğinin geliştiği iki ülke arasında turist sayısının arttığı kültürel programların da artmakta olduğunu bildirdi.

Ahmedinejad ayrıca Türkiye cumhurbaşkanından İran milletinin nükleer hakkı hususundaki tutumları ve İstanbul'da düzenlenen 5+1 grubu ile İran arasındaki toplantıyı iyi bir şekilde yönettiği için teşekkür etti. Türkiye cumhurbaşkanı dün dış işleri bakanı ve ticari işlerden sorumlu devlet bakanı, 135 hükümet yetkilisi 100 aşkın işadamı ve 25 muhabirin de bulunduğu üst düzey bir heyet başkanlığında Tahran'a geldi.

Üst düzey İranlı yetkililer ile görüşerek ikili ilişkiler ve işbirliğinin incelenmesi, uluslar arası ve bölge meselelerinin ele alınması Türkiye cumhurbaşkanının Tahran ziyareti programları arasında.

İRİB.İR


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)