• Nombre de visites :
  • 985
  • 5/2/2011
  • Date :

İmam Humeyninin Kıyamı-10

imam humeyninin kıyamı

        Bu arada da İmam Necef ten Paris"e hicret etti. İran"da Petrol Sanayii, PTT, Tarım Ve Sanayi, Milli Banka, Harg Petrol Rafinerisi, Sular İdaresi ve Karayolları işçileri greve girmişlerdi. Dolayısıyla hükümet büyük bir kriz içine girdi. Emniyet ajanlarının desteklediği ikiyüz kişilik serseriler Kirman"daki bir camiye saldırdılar. Caminin kütüphanesi yakıldı ve zavallı halk sopalarla feci şekilde dövüldü. Cami halkından olan esnafın dükkanları ateşe verildi. Şerif İmami hükümeti milli mutabakat hükümetini kurduktan sonra İmam ile görüşme girişimlerinde bulundu. Erdeşir Zahidi iki defa Paris"e İmâmla görüşmeye gittiyse de eli boş döndü. İmam sadece rejime karşı olan Sencabi ve Bazergan gibi kimselerle görüştü. Bunlar İmam"ın sert politika izlediğini düşünüyor ve güya onu yumuşatmak istiyorlardı. Ama orada İmam"dan etkilenip İran"a geri dönüyorlardı. Bu yüzden Sencabi 11 Kasım"da İran"a dönünce tutuklandı. İmam hayatı boyunca zalimlere boyun eğmez bir kişiliğe sahip olarak yaşadı. Ceddi İmam Hüseyin gibi asla Yezid"e boyun bükmedi ve inandığı davadan vazgeçmedi. Şerif İmami iki aylık kanlı yönetimi boyunca binlerce müslümanı katletmiş ve her yeri yakıp ateşe vermişti. Tüm İran"da gösteriler düzenleniyordu. Bunun üzerine Şah yenilgisini itiraf edercesine 6 Kasım 1978 tarihinde titrek bir sesle Ezberi başkanlığında askeri bir hükümetin kurulduğunu itiraf etti. Böylece milli mutabakat hükümetinin yerini askeri hükümet aldı. Rejim tüm üniversite ve okulları kapattı. Halk buna şiddetle karış koyup gösteriler düzenledi. Ama okullar açılıp yeniden olaylar baş gösterince rejim 22 ortaokulu da kapattı.

          Rejim basına karşı da acımasızca sansür uyguluyordu. Böylece Ezberi zamanında da greve gitmiş olan basın mensupları 61 gün süren bir eylem içine girdiler. Halk artık haberleri yabancı radyolardan dinliyordu.

Halk 1 Aralık 1978 tarihinden itibaren yeniden sokaklara döküldü. Her yerde "Allah-u Ekber" sesleri yükselmeye başladı. Re­jim bu seslerin teypten verildiğini iddia ediyordu. Bu arada İmam da İran"a sık sık mesajlar gönderiyor ve halkı direniş ve sabra davet ediyordu.

         Tahran pazarı askeri rejime muhalefet olsun diye bir hafta boyunca greve girdi. Sonunda alimlerin isteği üzere yeniden açıldı. Tahran"da yüz bin asker halkı ayaklar altında eziyor, kıyamını bastırmaya çalışıyordu. Bu arada Şah"ın eşi Farah bizim idareciler gibi halkı aldatmak yoluna girişti. Farah siyah bir çarşaf ve kalın çorap giyerek Irak"a Hz. Ali ile İmam Hüseyin"in kabrini ziyarete gitti. Evet bu tarih boyunca hep böyle olmuştur. Hüseyinleri ortadan kaldıramayan Yezidler çareyi Hüseyin"i ziyaret etmekte bulmuşlardır. Bugün toplumda dini etkinliğin güçlendiğini gören rejimler, hatta PKK gibi kafir din düşmanı ve Müslümanların katleden bir terör örgütü bile İslami bir kisveye bürünüyor. Uluslararası konferanslar tertipleyip İslam"dan dem vuruyorlardı.

       Bu arada ordu da İmam’ın çağrısına uyarak yavaş yavaş inananların saflarına katıldı. Cavidan Muhafızları inkılapçı ordu mensupları tarafından Levizan"da tarandı.

      Bu arada Dr. Sencabi Şah ile bir takım görüşmelerde bulundu. Aslında bu olay "Milli Cephe" yani liberal grubun gerçek kimliğini ortaya koyan önemli bir anekdot îdi.

 


İmam Humeyninin Kıyamı-6

İmam Humeyninin Kıyamı-5

İmam Humeyninin Kıyamı-4

İmam Humeyninin Kıyamı-3

İmam Humeyninin Kıyamı-2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)