• Nombre de visites :
  • 2254
  • 6/12/2010
  • Date :

Savaşçı ve Muhaddis Bir Kadın, Ümeyme

savaşçı ve muhaddis bir kadın, ümeyme

Kuran’a göre, eğer liyakat sahibi bir erkek diğer insanların örneği olursa sadece erkeklerin değil, insanlığın ve toplumun örneği olur. Aynı şekilde örnek olan kadın ise yine kadınların örneği değil erkeklerle birlikte insanlığın örneği olur. İnsanlığa örnek olan mümine kadınlar her yönden kendilerini geliştiren kadınlardır, onlar iyi bir anne, iyi bir eş ve yeri geldiğinde iyi birer savaşçıdırlar.

Asrısaadetin ,mümine aynı zamanda savaşçı ve muhaddis kadınlarından biri de Ümeyme’dir.

Babası Kays b. Ebi Salt el-Gıfari’dir. Ümeyme Allah’a tam olarak teslim olmuş, kendisini üstün faziletlere ulaştırma gayreti içerisindeydi. Bunun içinde sürekli ilim öğrenmeye ve öğrendiklerini de uygulamaya çalışıyordu. Onun bu ilim aşkı Peygamber efendimizden çokça faydalanmasını sağladı, öyle ki Allah Resulü'nden (s.a.a) öğrendiklerini sonradan nakletmesiyle büyük muhaddisler arasına girdi. O Resul-i Ekrem’den pek çok rivayet nakletmiştir. Tabiinden birçok kişi onun öğrencisi olmuş ve onun vasıtasıyla Peygamberin hadislerine vakıf olmuşlardır. Birçok tabiinde Ümeyme’den rivayet nakletmiştir.

Hz. Resulullah’ın (s.a.a) döneminde toplumsal faaliyetlerde etkin rol oynardı, savaş zamanlarında kadınları toplayarak savaşa katılır, diğer kadınlarla birlikte yaralı İslam mücahitlerini tedavi edip, şehitleri cepheden tahliye ederdi. Muhaddis olmasının, hadisleri iyi anlayıp, tahlil etmesinin yanı sıra iyi birde savaş gücüydü. Ümeyme gibi kadınlar gönüllü olarak savaşa katılırlardı.

Ümeyme, yaralıları, tedavi, şehitleri defin ve savaş alanında olanca gücüyle çalışmasının yanı sıra, konuşmalar yaparak, şiirler okuyarak İslam savaşçılarına büyük moral vermekteydi, onları teşvik ederek Allah yolunda korkmadan savaşmalarını sağlıyordu.

Bir rivayete göre, Ben-i Gıfar kadınlarından bir grup, Ümeyme ile birlikte Peygamberin huzuruna vardılar. Ümeyme grubun sözcüsü olarak Resulullah’a şöyle arz etti:“Bizler de seninle birlikte savaşa katılmak ve yanında yer almak istiyoruz. Gücümüz yettiği kadar yaralılarla ilgilenir, Müslümanlara yardımcı oluruz.” Peygamberde onlara izin verdi.

Bu sahabi kadın diğer sahabeler için büyük bir örnekti, sahabelerin iftihar ettiği mükemmel insanlardan birisiydi. Birçok sahabe Peygamberden hadis nakletmezken, Ümeyme bu dalda kendisini çok geliştirmişti.

 Dolayısıyla sahabeleri incelediğimizde, sahabi kadınlar arasında da sahibi erkekler gibi üstün değerler ve ruhi kemallere ulaşmış kadınların bulunduğunu görmekteyiz.

Askeri-siyasi ve hadis-irfan sahalarında ciddi bir araştırma yapıldığı takdirde Ümeyme gibi örnek kadınların çok olduğu görülecektir. Bu örnekler sonucunda da İslam’a göre; insanın ruhuyla alakalı olan konular bağlamında kadın ve erkeğin bir/eşit olduğu ortaya çıkacaktır.

Kaynak : Zehranet


Ümm-ü Selim

Hidayet Meşalesi Ümm-ü Esved

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)