• Nombre de visites :
  • 689
  • 21/11/2010
  • Date :

Ahmedinejad, Zimbabwe dışişleri bakanını kabul etti

ahmedinejad, zimbabwe dışişleri bakanını kabul etti

  Tahran'da temaslarda bulunan Zimbabwe dışişleri bakanı Simbarashe Mumbengegwi dün akşam cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

İslami İran cumhurbaşkanı bu kabulde, İran ve Zimbabwe arasında uluslar arası ve bölgesel konularda ortak görüşlere sahib olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bu kabul de, iki ülke arasında var olan potansiyellerin harekete geçirilerek, bölgesel ve ikili işbirliği düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini hatırlatarak, "İran ve Zimbabwe arasında muhtelif sahalarda işbirliğinin geliştirilmesi iki ülke ve bölge halklarının yararına olacaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dünyanın içinde bulunduğu şartlarda, kapitalist sistemin çöküşe doğru gittiğini dile getirerek, "İran ve Zimbabwe uluslar arası ve bölgesel bir çok konuda ortak görüşlere sahibler ve bu ortaklıklardan yola çıkarak, adalete ve dostluğa dayalı yeni dünya düzeninin oluşturulmasında önemli sorumluluklar üstlenebilirler" dedi.

Zimbabwe dışişleri bakanı Simbarashe Mumbengegwi de bu görüşmede, ülkesinin, sahibi olduğu bütün imkan ve potansiyellerle, İran ile ilişkiler düzeyini yükseltmek konusunda kararlı olduğunu hatırlatarak, Zimbabwe sürekli olarak İran'ın yanında yer almaktadır ve Tahran'la siyasi-ekonomik işbirliklerini geliştirmek için çalışmaktadır diye konuştu.

İrib.ir


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)