• Nombre de visites :
  • 515
  • 7/11/2010
  • Date :

İran, Robot teknolojisinde dünya beşincisi!

iran, robot teknolojisinde dünya beşincisi!

İran'ın "Surena" adındaki insana benzer robotu, dünyanın en meşhur beşinci robotu oldu.

El-Alem Televizyonu internet sitesinin İran sanayi ve madenler bakanlığından naklen verdiği habere göre konuyla ilgili bir açıklama yapan İran sanayi ve Maden araştırma ve büyüme merkezi yetkilisi, dünyanın modern teknolojiye sahip robotlarını inceleyen İEEE derneğinin, İran imalı Surena robotlarına beşinci ilan ettiğini söyledi.

Hamid Tahbaz Tevekküli söz konusu dernek tarafından yayınlanan bildiride, Japon Asimo, İspanya Reem-B, Almanya Justin, Amerikan Charli ve İran Surena robotlarını önemine göre sıraladığını belirtti.

Tevekküli'nin belirttiğine göre söz konusu merkezin raporunda ayrıca şu görüşlere yer verilmiştir: İlk raporların yayınlanması ardından bazıları bu robot'un, dış görünüşü Asimo'ya benzeyen bir vücut yapısı ve plastik örtüsünden başka bir şeye sahip olamadığını zannettiler. Fakat yayınlanan görüntüler bu robot'un gerçek manada insana benzer bir robot olduğunu, insan gibi yürüdüğünü, insan gibi eğilip kalktığını, bir ayağı üzerinde durabildiğini ve kendine has hareketlerde bulunabildiğini göstermiştir.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)