• Nombre de visites :
  • 905
  • 3/10/2010
  • Date :

Ayetullah Hamaney’e Soruldu: Aişe'ye Hakaret Haram Mıdır?

hamenei

Yasir Habib adlı Kuveytli din adamının Hz. Aişe'yi hedef alan saldırısına bir tepki de Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'den geldi.

Ehl-i Beyt Haber Ajansı ABNA- Ayetullah Hamaney, Hz. Aişe’yi hedef saldırının kendisine sorulması üzerine yayınladığı fetvada Mü’minlerin annesi Aişe’nin apaçık aşağılandığı ve hakarete maruz kaldığını belirterek “Mü’minlerin anneleri olan Hz. Peygamber’in eşleri ve Ehli Sünnet’in sembol isimleri hakkında aşağılayıcı, hakarete varan ifadelerin kullanılması haramdır” dedi.

İslam Devrimi Lideri Hamanei daha önce de Gadiru Hum etkinlikleri sırasında yaptığı konuşmasında "Ehli Beyt’i savunmak için Ehli Sünnet’e mensup kardeşlerimize hakaret ve ithamlarda bulunanlar, esasında Ehli Beyt-i değil Amerika’yı ve Siyonizm’e savunmaktadırlar” demişti.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcı Şeyh Naim Kasım da yayınladığı mesajında Habib’in Hz. Aişe’yi hedef alan açıklamalarını şiddetle kınadığını söylemişti. Şeyh Kasım açıklamasında, Habib’in yaptığı fiili fırsat bilerek mezhebi fitne çıkarmak isteyenlere de tepki göstererek “Bu suçu işleyen, sadece kendisi cezalandırılmalı ve sorumlusu da kendisi olmalıdır. Bu mezhebe bağlı olan kişiler de işlenen suçtan sorumlu tutulmamalıdır. Herkesi, bu soruna hikmetle yaklaşarak grubun tamamını sorumlu tutmamaya davet ediyorum” demişti.

Filistin Alimler Birliği de Aişe’yi hedef alan çirkin açıklamalara tepki göstermişti. Alimler Birliği Başkanı Mervan Ebu Ras, yaptığı basın açıklamasında Aişe’ye hakaret eden, çirkin açıklamalarda bulunanların yargılanmasını istedi. Ebu Ras “Kuveytli şii din adamının mü’minlerin annesi Aişe’ye yönelik hakaretlerini, cehennemi hak ettiğini söylemesini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Mü’minlerin annesi Aişe’a hakaret edenler yargılanmalı ve öldürülmeyi hak eden kafirdir” dedi.

Londra’da gerçekleştirilen törende Habib, “Aişe, zinakar ve çok söverdi” demişti. Habib ve beraberindekilerin Hz. Aişe’ye yönelik hakaretleri İslam dünyasındaki Şii ve Sünni camianın tepkiyle karşılanmıştı.

Abna


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)