• Nombre de visites :
  • 3522
  • 20/9/2010
  • Date :

Lübya - Lübya Polu

lübya polu

Yeşil Fasulyeli Pilav

MALZEME:

Yarım kilo uzun kepekli pirinç

Yarım kilo yağsız kıyma (İsteyenler çok küçük doğranmış kuzu kuşbaşı da ekleyebilirler.)

Yarım kilo taze fasulye

Bir orta boy soğan

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Yarım çay kaşığı safran

İki kaşık limon suyu

Tuz ve karabiber

Bir kaşık salça

Yapılışı:

Pirinci iyice yıkadıktan sonra üstünü kapatacak kadar ılık su koyup üç-dört saat boyunca bekletin. Pirinçler kendi büyüklüklerinin yarısı kadar şişeceklerdir. Yeşil fasulyeleri yıkayıp uzunca doğrayın. Soğanı dilimleyin ve yağda kavurun. Eti ekleyin, eti iyice kavruluncaya kadar pişirdikten sonra yeşil fasulyeleri içine ekleyin. Ateşin altını kısıp, fasulyeler de pişinceye kadar ateşte bırakın.

Salçayı, limon suyunu, safranı, tuzu, biberi ekleyin ve birkaç dakika daha karıştırıp ateşten alın. Ancak bütün malzemenin birbirine iyice karıştığından emin olmalısınız. Derin bir tencereye sekiz on bardak civarında su koyup kaynatın. Su kaynarken içine pirinçleri atın. Üç dört dakika içinde pirinçler haşlanmış olacaktır. Pirincin haşlandığını test edip, ezmeden dikkatle süzgeçten geçirin.

Kalan sudan dörtte bir bardak sıvı yağ ekleyip hızlıca kaynatın. İçine bir kat pirinç üstüne önceden pişirdiğiniz fasulyeli kıyma koyup piramit şeklinde yerleştirin. Piramit gibi hazırladığınız pilavı birkaç yerinden kaşıkla çukurlaştırın. Sıcak fırında pilavın nemi buharlaşıncaya kadar tutun.

Pilavınızın üstüne tekrar su ile kaynatılmış bir iki kaşık sıvı yağ dökün. Bu arada safranı küçük bir tavada sos için bir kaşık sıcak suda karıştırıp, içine bir iki kaşık pilav ekleyin, birbirine karıştırın. Bunu asıl yemeğinizi tabaklara servis yapacağınız sırada birer kaşık garnitür olarak koyacaksınız.

Ana yemeğinizi fırından aldıktan sonra ezmeden ve şeklini bozmadan karıştırıp tabaklara bölün ve süsleyerek servis yapın.

Afiyet olsun..


Acem Pilavı

Çilav (İran Pilavı)

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)