• Nombre de visites :
  • 3707
  • 15/9/2010
  • Date :

Acem Pilavı

acem pilavı

Malzemeler (4 kişilik) :

400 gr Pirinç amber-bû (İran pirinci)

100 gr margarin

1 çorba kaşığı-2 tatlı kaşığı Tuz

40 gr Çam fıstığı

400 gr Kuzu kuşbaşı

100 gr Soğan

40 gr Kuşüzümü

1/2 tatlı kaşığı Tarçın

2 diş Karanfil

8 adet Kakule

2 bardak Et suyu

HAZIRLANIŞI :

Ön hazırlık olarak pirinci ayıklayın. Orta boy bir tencereye koyup, üzerini birkaç parmak aşacak kadar tuzlu sıcak su ilave edin ama dikkat edin su kaynar olmasın. Bunun için 1 çorba kaşığı tuz kullanın. Pirinci 2 saat ıslatın. Bu sürenin sonunda bir süzgece aktarıp, süzülmeye bırakın.

Bu arada soğanı soyup, küçük küpler halinde doğrayın. Kuşüzümünü ayıklayın. Küçük bir kaba koyun. Üzerini örtecek kadar su ilave edip, bekletin. Kakulenin içindeki siyah tohumları çıkartın. Karanfille birlikte bir havanda dövün. Tarçını da ilave edip, karıştırın.

Pirinci, üzerinden soğuk su geçirerek 3 kere yıkayın. Her yıkayışta pirinci tekrar tencereye koyup üzerine su ilave ettikten sonra, iki elinizle harmanlayarak nişastasının suyun üzerine çıkmasını sağlayın. Sonra bu nişastalı suyu döküp, işlemi yineleyin. 

Et suyunu bir taşım kaynatıp, bir kenara alın. Yağı orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca fıstığı ilave edin. Bir kevgirle birkaç kere karıştırıp 1-2 dakika pişirin. Sonra 3'er dakika arayla eti ve soğanı ilave edin. Yine kevgirle sık sık karıştırarak et kızarıp soğan pembeleşinceye kadar pişirin.

Etler pişmeye yüz tutunca tuz, kuşüzümü, tarçın, karanfil ve kakuleyi katıp, birkaç kere karıştırın. Pirinci etlerin üzerine dökün. Kevgirin tersiyle pirinci düzleyin. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Hatta gerekirse un ve su ile koyu bir bulamaç hazırlayıp, bunu tencerenin kapağının etrafına sıvayın.

Ateşi iyice kısın. Pirinci 18-20 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar pişirin. Ocağı kapatın. Pilavı ocağın üzerinde 15-20 dakika demlendirin.

NOT: Amber-bû (İran pirinci) bulunmadığında, diğer pirinçlerle de pilav yapılabilir ama İran pirincinin o nefis kokusu alamayabilirsiniz.


Çilav (İran Pilavı)

İran Usulü Piliç

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)