• Nombre de visites :
  • 416
  • 14/9/2010
  • Date :

Türkiye darbecileri devirdi!

türkiye

Bugün sonuçları açıklanan anayasa referandumuna “evet” diyen Türkiye, 80 yıllık askeri anayasalardan kurtulmanın ilk adımını başarıyla atmış oldu.Türkiye büyük bir başarıya daha imza atarak Ortadoğu’nun seçkinleri arasında yer almayı hak edecek büyük bir adım daha attı ve Başbakan Erdoğan’ın önerdiği anayasa değişikliği konusudaki referanduma Türkiye halkı “evet” dedi. AA’nın haberine göre 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası`nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun`un halk oylamasında sandıkların tamamı açıldı.

Açılan sandıklardan yüzde 58 ``evet``, yüzde 42 ``hayır`` oyu çıktı.

MHP'nin bu oylamada kendi tabanına "hayır" dedirtmeye çalışması ve dayatmacı CHP ile birlikte hareket edip Türk halkının milli birlik ve bütünlüğünü görmezden gelmesi ise herkesi şaşırttı.

Buna rağmen MHP tabanının önemli bir kısmı, başkanları Bahçeli'yi dinlemeyerek, bir zamanlar kendilerine işkence yaptıran generallerin yargı önüne çkarılmasını öngören değişime "evet" dediler.

Türkiye genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlanan oy verme işleminin ardından oyların sayımı bitti.

Açılan sandıklarda 38 milyon 285 bin 745 seçmen oy kullandı. 37 milyon 541 bin 793 geçerli oyun bulunduğu sandıklardan yüzde 58 ``evet`, yüzde 42 ``hayır`` tercihi çıktı.

Halk oylamasına seçmenlerin yüzde 77,4`ünün katıldığını onaylayan AB ülkeleri de bunu Türkiye ve Erdoğan için büyük bir başarı olarak nitelediler.

Bu değişim gerçekleşirse Türkiye’de askeri darbe yapanların mahkemeye çıkarılabilmesi mümkün olacak ve askerlerin siyasiler üzerindeki vesayeti son bulacak.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)