• Nombre de visites :
  • 2033
  • 30/6/2010
  • Date :

Kız Erkek Arkadaşlığı 1

arkadaşlık

  Sosyal yaşam ve diğer insanlarla diyalog içinde olmak, insan hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanlar, var oldukları ilk günden beri hayatta kalmak için işbirliği içinde olmuşlardır ve ancak bu şekilde hayatlarını sürdürebilmişlerdir.

  Bütün insanlar, birlikte huzur bulup rahat ettikleri kişiler arayışı içindedirler ve aslında hepimiz mutluluğumuzu başka bir insanın yanında bulacağımıza inanıyoruz.

  Karşı cinsle yaşanan ciddi ilişkiler, evlilik yaşında yaşanıyor ve ancak bu yaşta kişiler ciddi bir şekilde birbirlerini tanıma gayreti içindedirler.

  Bunu unutmamalıyız ki iki farklı cinsi birbirine çeken güçler yaratılış itibariyle her iki türün vücudunda var edilmiştir. Kız ve erkeği birbirine çeken, onları birbirine bağlayan ve aile kurmalarını sağlayarak insan türünün hayatta kalmasını sağlayan güçler, insanın bir parçasıdır ancak bu güçlerin doğal olması, tamamen serbest bırakılmaları gerektiği anlamında değildir. zira belirli kurallar çerçevesinde insan türünün hayatını devam ettirmesine sebep olan bu güçler, tamamen serbest bırakıldığında ise bu türün sonunu getirebilir.

Cinsel eğilimlerin tamamen serbest bırakılarak aile kavramının yok olduğu bir toplum, ayakta kalamaz ve hızla yok olmaya yüz tutacaktır.

  Ama maalesef bazen bu güç, kişileri kuralların dışına çıkmaya sevk ediyor ve özellikle gençlik yaşlarında bu gücün dorukta olduğu dönemde, kişiler, ahlak dışı yasak ilişkiler yaşamaya başlıyorlar. Dini ve ahlaki çerçevelerin yok sayıldığı bu tür davranışları elbette ki hiçbir aklıselim sahibi insan onaylayamaz ve ancak birçok değerlerden yoksun kişiler bu tür davranışları onaylayabilirler.

arkadaşlık

  Kuşkusuz evlenmek ve hayatını uygun bir kişiyle birleştirmek herkesin en doğal hakkıdır ve hiç kimse bir ömür boyunca aynı çatı altında birlikte kalacağı kişiyi gözü kapalı bir şekilde seçmek istemez. Ama acaba bunun anlamı, eş seçiminden önce ahlaki değerleri hiçe sayıp karşı tarafı tanımak bahanesiyle bütün ahlaki ve dini sınırları çiğnemek midir? Dinimiz İslam’ın bu konudaki tavsiyeleri nelerdir? ve uymamız gereken kurallar nelerdir?

  Bu yazıda, eş seçiminden önce kaçınılmaz olan, iki karşıt cins arasında yaşanan ilişkilerin ahlaki ve dini çerçeveleri ve İslam dinindeki yerini açıklamaya çalışacağız. Zira ancak bu bilgilere sahip bir genç, yasak sınırları aşmayarak ve kendisini günah ve ahlak dışı davranışlardan uzak tutarak uygun eşini bulabilir. Ancak her şeyden önce kız erkek arkadaşlığının ne olduğunu açıklamalıyız.

Kız erkek arkadaşlığının tanımı

  Kız ve erkek arasındaki bütün ilişkilere arkadaşlık ve yasak ilişki damgasını vurmak yanlıştır zira ancak, iki yabancı karşıt cins arasındaki, sevgi, yakınlık ve aşk diye tabir edilen kalbi bağlılık içeren bir ilişki, arkadaşlık olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla çocukla öğretmeni arasındaki ilişki ve benzeri diğer ilişkiler bu tanımdan uzak tutulmalıdır.


Gençlik nedir? Biz ne kadar genciz? 3

Gençliğin Cinsellikle İmtihanı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)