• Nombre de visites :
  • 637
  • 16/6/2010
  • Date :

İran, denizaltından kontrol edilebilen helikopter yapıyor

general sadri

  İran Ordusu Kendi İmkânlarıyla Yetinme Cihadı Sorumlusu, denizaltından da kontrol edilebilen pilotsuz helikopterlerin tasarım ve yapımını gündemlerine aldıklarını bildirirken “Tehditi tespit gücü arttırma alanında da önemli başarılar kaydedildi” dedi.Ordu Kuvvetlerinin Kendi İmkânlarıyla Yetinme Cihadı Sorumlusu General Sadri mıhabirimizle sohbetinde Ordunun İslam İnkılâbı öncesi ve sonrasındaki durumlar arasında bir kıyaslama yaparken “İslam İnkılâbı öncesinde askeri işlerin çoğu ecnebi müsteşarlar tarafından takip ediliyordu. İranlı teknik personel büyük savunma donanımına ait küçük bir parçayı bile dikkatle inceleme veya çıkan sorunu giderme yetkisine sahip değillerdi” dedi.

  General Sadri daha sonra şöyle konuştu: “İslam İnkılâbından sonra dünyadaki istilacı ve emperyalist güçler ülkemizin bağımsızlığı seçtiğinden emin olduktan sonra bu düzeni yıkabilmek için seferber oldular. Öte yandan İslami Ordumuzun halkın kendi içinden yetişip gelen vatansever personeli, yabancı müsteşarların savunmaya dair olup da yarı bıraktıkları ve onların İslami İran’ı terk etmelerinden sonra kullanışlı olmayan önemli donanım ve araç gereçleri tekrar faaliyete geçirmeyi kendi gündemine aldı. Böylece askeri tüketim malzeme ve donanımın yapılabilmeleri için araştırma ve tasarım işleri başadı ve daha sonra yapım aşamasına geçildi. Ondan sonra alt sistemlerin tasarım ve yapım işleri ve bir yandan da o güne kadar elde edilen kazanımların geliştirilmeleri takip edildi.”

  Ordumuzun Kendi İmkânlarıyla Yetinme Cihadı Başkanı General Sadri açıklamalarının başka bir bölümünde İslami Ordunun 30 yıllık geçmişinde kaydettiği büyük başarı ve kazanımlarından söz ederken mevcut şartlarda Kendi İmkânlarıyla Yetinme Cihadı Personelinin denizaltılardan da kontrol edilebilen pilotsuz helikopterlerin tasarım ve yapımını gündemlerine aldıklarını söyledi.

Farsnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)