• Nombre de visites :
  • 557
  • 6/6/2010
  • Date :

Ahmedinejad Salı günü Türkiye’ye gidecek

ahmedinejad

  Tahran, 06 Haziran 2010 – İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na(CICA) aktılmask üzere Salı günü Tütkiye’ye gideceğini bildirildi.

   Fransa ajansının hebrine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ınAsya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na(CICA) katılmak üzere 08 Haziran Salı günü Türkiye’ye gidecektir.  

  Türkiye, CICA dönem başkanlığını, halen bu görevi yürüten Kazakistan'dan devralacak. Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu 20 üyeli CICA Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, 1992 yılında ortaya attığı önerinin ardından hayata geçirildi.

  Nazarbayev, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı bir mektupla dönem başkanlığının Türkiye tarafından üstlenilmesi önerisinde bulundu. Ankara ve Astana yönetimi, zirveye katılımın en üst seviyede olması için ortak çalışma yürüttü. Türk ve Kazak cumhurbaşkanları, ortak davet mektubu kaleme aldı. Ankara, üye ülke başkentlerine özel temsilciler göndererek daveti iletti.

  Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda isim zirveye katılacak.

  Ayrıca, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Ashton ve ABD'nin üst düzey katılımı bekleniyor. İstanbul zirvesine, Tacikistan parlamento başkanı; Ürdün, Çin, Kamboçya ve Oman başbakan düzeyinde katılacak.

  İkili sorunlar yaşayan birçok ülkenin üye olmasından dolayı CICA "küskünler birliği" olarak biliniyor. Coğrafi olarak oldukça geniş bir alana dağılımıyla dikkat çeken CICA'ya şu 20 ülke üye: Afganistan, Azerbaycan, Çin, Mısır, Hindistan, İran, Ürdün, Kazakistan, Kırgızistan, Korsan İsrail, Moğolistan, Pakistan, Filistin, Güney Kore, Rusya, Tacikistan, Tayland, Türkiye, BAE ve Özbekistan. Vietnam ise zirvede 21. üye olacak.

Mehrnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)