• Nombre de visites :
  • 498
  • 23/5/2010
  • Date :

Ahmedinejad'la Erdoğan telefonla görüştü

ahmedinejad

  İran Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad Türkiye Başbakanı Erdoğan’la telefon temasında Tahran bildirisi ve yakıt takası konusuyla ilgili son gelişmeleri görüştü.Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesinde Tahran bildirisini büyük, güçlü ve kanıtlayıcı bir adım olarak tanımlayarak “Bu bildiri, siyasi ve uluslararası denklemlerde yeni bir dönemin başlangış noktası sayılır. Bu bildiri aynı zamanda herkesin, görüşme ve anlaşma yolunda ilerlemeleri için uygun bir fırsat oluşturmuş oldu” dedi.

  Çok samimi geçen telefon görüşmesinde Dr Ahmedinejad, Türkiye ve Brezilya’nın Tahran bildirisinin son neticesi bağlamında oynadıkları rolün "önemli ve belirleyici" olduğunu hatırlatıp “Tahran, dost ve kardeş ülkelerle anlaşma ve işbirliğini sürdürmekle gerçekte, uluslararası münasebetlerde adalet ve yapıcı işbirliğine dayalı yeni bir ortamın oluşmasını talep etmektedir” vurgulamasında bulundu.

  Türkiye Başbakanı Erdoğan da bu telefon görüşmesinde Tahran bildirisi bağlamında gerçekleşen görüşmeler ve fikir alış verişi girişimleri hakkında bilgi verirken bu yöndeki girişimlerinin ve İslami İran yetkilileriyle uyumlu hareket etme çabalarının istenen netice sağlanıncaya kadar devam edeceğini söyledi.

  Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin dünya ülkelerinden Tahran bildirisi bağlamında destek alıncaya kadar bu yönde bütün çabalarını göstereceğini vurguladı

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)