• Nombre de visites :
  • 1804
  • 12/5/2010
  • Date :

D vitamini için saatlerce güneşte kalmayın

güneş

  Güneş yüzünü iyice gösterdi. Tedbirlerimizi de artık yavaş yavaş almamız gerekiyor. Ancak güneşten yararlanmak ve D vitamini almak için saatlerce eziyet çekmenize de gerek yok. 15-20 dakika güneşte kalmak sağlık için yeterlidir

SAĞLIK SERVİSİ

  Sıcak yaz günleri kendini iyice hissettirdi. Medical Park Sağlık Grubu Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı Dr.Canan Savaş İyigün, özellikle eller, yüz ve kolların 15-20 dakika güneş alması sonucu vücudumuzun yeteri kadar D vitamini depolayabileceğini söylüyor.

"İnsanlar güneşli dönemlerde kendilerini daha iyi hissederler. Güneşli havalar psikolojik rahatlama, canlılık getirir" diyen Dr. İyigün, "Özellikle de güneşin ve denizin olduğu bir yaz tatili hepimizi mutlu eder.

  Pozitif temas hoşlanılan bir duygudur. Güneş ışığının tende yarattığı ısı da dokunma hissi verir ve bizi rahatlatır. Güneş ışınları özellikle D vitamini üretimi ve dolayısıyla kemiklerimiz üzerine etkilidir. Ancak güneşlenmenin bu faydası için cildin küçük alanlarının (yüz, eller,kol gibi) kısa süreli güneşte kalması (15-20 dakika) yeterlidir. Ayrıca D vitamini doktor kontrolüde ek olarak da kolaylıkla alınabilir. Bu nedenle çocuk ve yaşlılar için daha da önemli olan D vitamini yapımı için saatlerce güneşte kalmamız ve derimizin zarar görmesi gerekmez" diye konuştu.

SEDEF VE EGZEMAYA ŞİFA

  Yapay ve doğal güneş ışınlarının sedef ve ekzema gibi bazı deri hastalıklarının da iyileştirilmesinde yardımcı olduğunun altınızı çizen Dr.Canan Savaş İyigün, "Bu amaçla kullanımı da mutlaka doktor kontrolunde olmalıdır. Uzun vadede yan etkiler oluşturabilir. Sedef ve ekzema hastaları mutlaka doktor kontrolünde ne kadar ve hangi zaman aralığında güneşleneceğini doktora danışmalıdır. Güneş ışınlarının yan etkileri bronz tenin cazibesine kapılıp fazla dikkate alınmamakla birlikte bazen çok ciddi sonuçlar oluşturabilir. Güneşin bazı yan etkileri hemen ortaya çıkar. Özellikle beyaz tenli kişilerde dikkatsiz güneşlenmeler sonucu güneş yanıklarına sık rastlanır. Güneşe hassasiyet yaratan bazı ilaçların (doğum kontrol hapları gibi) kullanımı bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Yine bazı deri hastalıkları güneşle şiddetlenebilir" dedi. Dr. İyigün, "Uzun vadede güneş; ciltte kırışmalar, renk değişiklikleri, deri kanseri öncüsü bazı deşiğiklikler ve çeşitli deri kanserleri, gözde katarakt oluşumu gibi zararlı etkiler yapar" dedi.

Açık tenliler dikkat...

Güneş ışığının giysilerle bloke edilmesi için ince, pamuklu kumaşlar, ıslak tişörtler ve suni ipekten yapılmış ürünler ışığı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güneş koruyucular kullanılmalıdır.

  Şapka, ultraviyole korumalı güneş gözlükleri takılmadılır.

  Sabah 11 öğleden sonra 15 arası güneşe çıkılmamalıdır.

  Güneş koruyucular: Kolay uygulanmalı, uzun süre etkinliğini devam ettirmeli, UvA ve UvB' ye karşı korumalıdır.

  Güneş koruyucular, genel olarak 30 SPF faktör içermelidir. Bu çoğu kişi için yeterlidir, ancak yinede bir doktora başvurulmalıdır.

Çok açık tenliler yada güneşe bağlı olarak çeşitli deri problemleri olanlarda daha özenli davranmak ve daha yüksek koruma kapasiteli ürünler kullanmak gerekebilir. Tersi olarak da çok esmerlerde ya da kış aylarında daha az koruma faktörü içeren ürünler kullanılabilir.

  Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmesi gereken güneş koruyucular, mutlaka 2-3 saatte bir tekrarlanmalıdır.


Güneş Altında Kalmanın ve Sıcağın Zararları

Güneş cildinizi lekelemesin

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)