• Nombre de visites :
  • 451
  • 1/5/2010
  • Date :

İran ve Suriye 17 ortak işbirliği protokolü imzaladılar

bayrak

  Tahran, 01 Mayıs 2010 - İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye, 12. yüksek karma komisyonunda 17 işbirliği protokolü imzaladılar.

  Söz konusu protokoller karma komisyonu toplantısı sonunda İran Konut ve Mesken Bakanı Ali Nikzad ve Suriye Enformasyon Bakanı arasında imzalandı.

  İki ülke, ticaret, ekonomi, yatırım ve bankacılık işbirliği alanında protokol imzaladı. Söz konusu anlaşma, gümrük, planlama, istatistik ve sanayi işbirliğini içeriyor.

  İki taraf GRP boru hatlarının üretimi için ortak bir şirket kurma, boyanın ilk maddesinin üretim projelerini İran’ın Zerrin Buşehr şirketi ve Suriye’nin Ümid Renk şirketinin işbirliğiyle gerçekleştirmeyi incelediler.

Taraflar ayrıca elektrik ve taşımacılık alanında da anlaşmaya vardılar. Bu anlaşma kara, hava, raylı ve deniz taşımacılığı kapsıyor.

  Bir diğer anlaşma da haberleşme ve enformasyon teknolojisi alanında iş birliğidir. Bu da fiber optik kablo üretimi, güneş pilleri üretimi ve haberleşme araç gereçlerinin üretimini içermektedir.

  İran ve Suriye’nin sağlık işbirliği protokolü de gelişmiş ilaçlarla ilgilidir.

  Diğer anlaşmalar da Kültür, eğitim, yüksek öğretim ve tarım alanında işbirliği kapsıyor.

Taraflar ayrıca ziyaret, turizm , çalışma ve sosyal, teknik ve meslek eğitimi, kentsel faaliyetler, mesken, içişleri bakanlıklarının işbirliği, medya ve çevre işbirliği alanında da anlaşma imzaladılar.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)