• Nombre de visites :
  • 621
  • 25/4/2010
  • Date :

İran ve Çin’in Ekonomik Bakanları Amerika’da bir araya geldiler

bayrak

  Tahran, 25 Nisan 2010 – İran ve Çin’in Ekonomik Bakanları arasında ABD’de yapılan görüşmede iki ülkenin ticaret hacminin yükseltmesine vurguladılar.

  Dünya Bankası Zirvesi dolaysıyla Amerika’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Ekonomik ve Maliye Bakanı Seyyid Şemseddin Hüseyni, bugün Pazar Çin’li meslekteaşı Xie Xuren ile bir araya gelerek çeşitli konular üzerinde görüş alışverişinde buşundu.

  İran’da hızla devam eden özelleştirme çalışmalarına bu görüşmede işaret eden Hüseyni, İran Ana Yasası’nın 44. Maddesine göre tüm yabancı ülkelerin İran’da yatırım yapabileceklerinin bilgisini vererek, İran’ın yatırım projelerine Çin’ın de katılmasının bu ülke için iyi bir fırsat oluşturabileceğini söyledi.

  İran ve Çin arasındaki ticaret hacmi 10 milyar dolar olduğunu ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Ekonomik ve Maliya Bakanı, iki ülke arasındaki ticaret hacmin 20 milyar dolara kadar yükselmesine ümit etti.

  Hüseyni, İran’ı daha yakından tanıması için Çin’li meslektaşını Tahran’a davet etti.

  Çin Maliye Bakanı Xie Xuren ise İran ve Çin’in ortak tarihi ve kültürel özelliklerine temas ederken, İran ve Çin arasındaki ekonomik ilişkileri iki ülke milletinin menfaatine olduğunu belirtti.

  Çin Maliye Bakanı, İran’a seyahat etmesi için Seyyid Şemseddin Hüseyni’nin davetini kabul ederk, en kısa zamanda Tahran’ı ziyaret edeceğine söz verdi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)