• Nombre de visites :
  • 585
  • 24/4/2010
  • Date :

Türkiye’den İran’a verilen yeni demiryolu önerisi inceleniyor

demiryolu

  Tahran, 24 Nisan 2010 – İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Dış İlişkiler Genel Müdürü, iki ülke arasında yeni demiryolu inşası için Türkiye’den İran’a bir kaç öneri sunulduğunu, İran ise bu önerileri incelemekte olduğunun haberini verdi.

  İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Dış İlişkiler Genel MüdürüAbbas Nazari, İran ve Türkiye’nin üst düzey yetkilileri arasında daha önce yapılan demir yolu anlaşmasına işaretle, haftada 6 tren Tahran’dan Van yolu güzergahı üzerinden gidiş dönüş olarak İstanbul ve Şam’a doğru seferler yapıldığını, 2008-2009 yılında İran ve Türkiye arasında toplam 48 bin 214 kişi seyehet ettiğini, bu rakamda ondan önceki yıla nazaran yüzde 10 artış meydana geldiğini söyledi.

  İran’dan Suriye’ye gidecek olan ve Türkiye'nin toprakları üzerinde yer alan tünelin çökmesine işaret eden Nazari, tünelin çökmesinden sonra Türk tarafı bu tüneli bir aya kadar onaracaklarına şifahen söz verdiklerini söyledi.

  İran ve Türkiye arasında rayllı sistemde yapılan nakliye hacmi hakkında bilgi veren Nazari, 2008-2009 yılında iki ülke arasında 300 bin ton yük taşındığını, Türkiye’deki yolun güçlendirilmesiyle bu miktarda kaydadeğer şeklide artış sağlanacağını belirtti.

  Van gölü üzerinden geçmek için çok zaman kaybı yaşandığını söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Demiryolu Dış İlişkiler Genel Müdürü, rayllı sisteminin Van gölü çervesinden geçmek üzere geçen yıl İran’dan Türkiye’ye bir öneri sunulduğunu söyleyerek, İran İslam Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından Türkiye’ye verilen öneride bu güzergahın finansmanın yüzde 40’ı İran tarafından sağlanacağını, ayrıca, bu güzergah Türkiye için avantajlı olacağı gibi İran ekonomisine de yıllık 226 milyon dolar miktarında tasarruf sağlayacğını kaydetti.

  Nazari, İran’ın rayllı sistyemine bağlanmak için Türk tarafı bir kaç öneri sunduğunu, İran tarafı ise bu önerileri incelemnekte olduğunu, ülke yetkilileri tarafından bu öneriler onaylandığında bilgisi kamuoyu ile paylaşılacağını ilan etti.

Mehrnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)