• Nombre de visites :
  • 1473
  • 24/4/2010
  • Date :

Muhabbet 1

muhabbet

  İnsanların en önemli özelliği, manevi ve ruhi yapıya sahip olmalarıdır; bu  manevi yapı eğitilerek güçlendirilmelidir. Elbette bu yapıya sahip insan, olgunluğun bir noktasına kadar yetiştiğinde kendisini bağımsız bir hale getirir, artık anne ve babasına ihtiyacı olmaz.

  Anne-baba ve eğiticiler çocukların cismi yönden gelişimlerine özen gösterdikleri gibi, onların manevi duygularını yetiştirmeye ve geliştirmeye de dikkate etmelidirler. Bunu dikkate almamak insanın, cismi yönden gelişmesine ancak ruhi ve manevi yönden zayıf kalmasına sebep olur. Bunun  tam tersi de mümkündür; bir kimsenin bedeni yönden cılız ve zayıf olup, ruhi yönden güçlü, kuvvetli ve dirençli olması da mümkündür.

  İnsanın bedenini, bir bademin kabuğuna ve ruhunu ise bademin içindeki yumuşak çekirdeğe benzetebiliriz.

  Elbette herkesin de bildiği gibi, bademin kabuğundan daha çok, içi ve özü önemlidir. Kabuk ise daha çok koruyucudur. Kur’an-ı Kerim insanın bu yönü ile ilgili olarak “öz” tabirini kullanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bazı insanlar hakkında “ulul elbab” (öz ve akıl sahipleri) tabiri kullanılmıştır. Elbette öz ve akıldan kasıt kafamızda yer alan beyin değildir; insanın ruhu yapısıdır. İşte insanın bu özelliğini terbiye etmek ve güçlendirmek gerekir.

Bir çocuğun vitamine, güneş ışığına, temiz havaya ve buna benzer şeylere ihtiyacı olduğu ve bunların temininde kusur edildiğinde onun gelişiminde aksaklıklar görüldüğü gibi aynı çocuğun ruhunun da, gıdaya ve tabiri caiz ise, vitaminlere ihtiyacı vardır.

  Ruh için gerekli olan en önemli ve etkili vitamin ise “Muhabbet ve sevgi vitamini”dir.

  Bazı baba ve anneler, çocuklarının her yönden ihtiyaçlarını karşılarlar; başka bir deyişle yiyecek, giyecek, iyi bir yaşam ortamı sağlamak gibi şeylere özen gösterir ama çocuklarına gerekli ilgi,ve muhabbeti göstermeğe önem vermezler. İşte bu çocuğun ruhi yönden gelişememesine ve zayıf kalmasına sebep olur.

  Sağlıklı bir görünüşe sahip olduğu halde, sürekli sıkıntı içinde olup üzgün olan bir çocuğa rastlamışınızdır mutlaka. Hakkında az bir araştırma yapıp, yaşantısına baksanız, sevgi ve muhabbet yönünden daha az ilgi gösterildiğini ve sevgi ve ilgiden yoksun olmasının bu yavrucukta ters bir tesir bıraktığını göreceksiniz.


Çocuk Ruh Sağlığı Açısından Din Eğitimi (5)

Sevgi ve Tedavi

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)