• Nombre de visites :
  • 4955
  • 6/4/2010
  • Date :

Keşm Adası

keşm adası

Keşm Adası, (Farsça: جزیره قشم), İran'ın Hormozgan Bölgesi'ne bağlı, Basra Körfezi'nde bulunan bir adadır. Aynı zamanda İran'ın en büyük adasıdır. 5 adayla birlikte görülür. Bu adalar, Larak, Hengam ve Hormuz ve Nas Adaları'dır. 1,491 km² yüzölçümü vardır. Sahil Şeridi'nin uzunluğu yaklaşık 313 km'dir. Tek taraflı uzunluğu ise 135 km.'dir. Ada üzerinde 5 şehir vardır. Bu şehirler büyüklük sıralamasına göre;

Keşm (Şehir)

Laft

Dargahan

Holor

Basaedô şeklindedir.

keşm adası

Toplam 103,757 kişilik nüfusu vardır ve kilometreye 7 kişi olmak üzere bir nüfus yoğunluğu vardır. Adada yaşayan etnik gruplar, Qeshmiler, Minabiler, Qumzhariler, Bandariler, İranlılar ve İran Arapları'dır. Qeshm Adası, tarihte Portekiz İmparatorluğu'nun bir parçası ve bölgesi olmuştur. Bu nedenle ada da bazı Portekizliler bile yaşamaktadır.

keşm adası

İran körfezisinin sıcak ve balık zengini suları  bu bölgededir. Yöresel kadın kıyafetleri ve kadınların yüzüne örttüğü maskeler çok ilginçtir. Deniz okyanus balıklarıyla  doludur. İran’ın güneyinde bulunan  keşm adası sıcak kanlı insanları ve doğal güzellikleri  görülmeye değerdir.


Bandar Abbas

HURMUZGAN

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)