• Nombre de visites :
  • 519
  • 29/3/2010
  • Date :

Amerika’dan, İran’a yönelik yaptırım haberine tekzip

bayrak

  Tahran, 27 Mart 2010 – ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’a yönelik yaptırım uygulamak için Amerika'nın BM Güvenlik Konseyi ile anlaştığı şeklindeki haberi tekzip etti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.G Crowely, İran'ın meşru nükleer çalışmalarını durdurmak için bu ülkeye yönelik yeni yaptırım uygulanması için Amerika'nın BM Güvenlik Konseyi ile anlaştığı şeklindeki haberi tekzip ederek, bu haberin yalan olduğunu söyledi.

  Çin ve Rusya’yı ikna etmek için İran’a rafineleşmiş petrolün ihracatını yasaklayan konu üzerinde ABD’nin BM Güvenlik Konseyi ülkeleri ile anlaştığı şeklinde haber geçtiğimiz gün çeşitli ajanslar tarafından yayınmıştı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barak Obama’nın İran konusunda tüm ülke yandaşları ve özellikle Rusya ile yapıcı müzakereler gerçekleştirdiğini söylemişti.

  Clinton, İran’a yönelik düşmanca tutumunu ortaya koyarak, Tahran’ın yakın gelecekte yeni yaptırımlarla karşı karşıda kalacağını ifade etti.  

  Ayrıca, ABD'nin ünlü gazetesi Wall Street Journal, önceki gün, ABD'nin İran'a yönelik yaptırım planını ''yumuşattığını'' yazmıştı.

Mehrnews


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)