• Nombre de visites :
  • 585
  • 28/2/2010
  • Date :

İran beş nükleer santral yapımını Japonya’ya bırakmaya hazır

alaaddin burucerdi

  Tahran, 27 Şubat 2010 - İslami Şura Meclisi’nin Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Japonya’nın karar vermesi durumunda İran’ın beş nükleer santral yapımını bu ülkeye bırakmaya hazır olduğunu belirtti.

  Tokyo’da mevkidaşı ile bir araya gelen Burucerdi “İslami Şura Meclisi’ndeki İran halkı temsilcileri, Japonya’nın menfaatlerini ABD’ye bağlaması için bir neden olmadığını düşünüyor” dedi.

  İki ülke arasındaki ekonomi ilişkilere değinen Burucerdi “şu anda İran, Japonya’nın işbirliğiyle büyük işler yapmayı hedefliyor ve iki ülke arasında ticaret hacmi yıllık 11 milyar dolardır. Japonya başta taşımacılık, petrol ve doğalgaz arama ve geliştirme projeleri ve LNG gazının nakil projeleri gibi çeşitli alanlarda İran’da yatırımda bulunabilir. İran İslami Şura Meclisi, oturumlarında hükûmetin önümüzdeki 20 yılda ülkede 20 bin megavat nükleer elektrik üretmesi gerektiğini onayladı. Buna göre Japonya, İran’da nükleer santral yapımında yatırımda bulunabilir. Nükleer santral aslında İran’ın kalkınması ve enerji üretimi içindir ve başka bir hedefi yok ayrıca ABD ve Batı ülkelerinin söyledikleriyle de bir bağlantısı yok. Bu sektöre girmek Japonya’nın devlet ve özel şirketleri için milyarlarca dolarlık kârlı bir ticaret sayılıyor” dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)