• Nombre de visites :
  • 631
  • 21/2/2010
  • Date :

İran ve Irak’ın sınırlarını belirleme çalışmaları başlıyor

kazımi kumi

  Tahran, 20 Şubat 2010 – İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Büyükelçisi, İran ve Irak’ın sınırlarını belirleme çalışmaları yarından itibaren Kasrı Şirin’de başlanacağının haberini verirken, ortak petrol kuyuları konusundaTahran’da İran ve Irak’ın uzmanlarının katılmasıyla bir konferans düzenleneceğini söyledi.

  Hasan Kazımi Kumi, İran ve Irak arasında geçmişte yapılan sınır anlaşmalara işaretle, 8 yıl boyunca savaştan ya da doğal hadiselerden dolayı iki ülke sınırlarındaki sınır işaretlerinin yeri değiştiğinden kara ve nehir üzerindeki sınırları belirleme çalışmaları yarından itibaren Kasrı Şirin’de başlanacağının haberini verdi.

Hoşyar Zibari Tahran’a gelecek

  İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Büyükelçisi ayrıca “Tahran ve Bağdat’ın teknik komiteleri çalışmnalarını başladığı andan mütaakiben Irak Dışişleri Bakanı İran’a gelecekti ki, Nevruz öncesinden kendisinin Tahran’da olmasını temenni ederiz”dedi. 

Tahran’da Ortak Petrol Konferansı düzenlenecek

  Hasan Kazımi Kumi konuşmasının diğer bölümünde, İran ve Irak uzmanlarının katılmasıyla gelecek günlerde Tahran’da “ortak petrol konferansı” düzenleneceğinin haberini verirken, bu konferansın ana gündem maddesi ortak petrol yatak ve kuyuları olduğunu açıkladı.

Mehrnews


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)