• Nombre de visites :
  • 607
  • 16/2/2010
  • Date :

Türkiye, İran ile demiryolu üzerinde işbiriğine gidecek

 davutoğlu

  Tahran, 16 Şubat 2010 - İran’ın bölge barışı ve istikrarındaki rolü çok önemli olduğunu ifade eden Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin İran ile demiryolu üzerinde işbirliğine gideceğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, bugün Salı İran’lı meslektaşı Menuçehr Mutteki’yle görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında gezetecilerin sorularını yanıtladı.

  Davutoğlu, İran’ın Ortadoğu bölgesinde oynadığı rolü ve sahip olduğu konumuna işaret ederken, enerji alanında iki ülke arasında işbilriği yapmak için pek çok kapasite mevcut olduğunu söyledi.

“Biz, İran’ın bölge barışı ve istikrarında oynadığı rolün çok önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz. Bunun için de sürekli olarak İran’la danışma halinde olmak istiyoruz” ifadesini kullanan Davutoğlu, büyümekte olan iki ülkenin ekonomik ve ticaret ilişkileri Karma Ekonomik Komisyonu’nda takip etmekte olduğunu belirtti.

  Türkiye Dışişleri Bakanı, İran ve Türkiye’nin ekonomik ve siyasi ilişkileri ciddi ve sağlam temellerde devam ettiğini açıkladı.

  Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu daha sonra bir soruyu değerlendirirken “Biz, İran’la olan ilişkilerimizin karşılıklı saygı prensiplerine dayandırılarak iyi bir şekilde sürdürülmesini istiyoruz” diye vurguladı.

  Davutoğlu, Türkiye’nin İran ile demiryolu üzerinde işbirliğine gideceğinin haberini verdi.

  Menuçehr Mutteki ile bölgesel meseleleri üzerinde istişarede bulunduklarını ifade eden Davutoğlu, İran ve Türkiye’nin ortak amacı Irak’ta barış ve istikraraın sağlanması olduğunu kaydetti.

  Türkiye Dışişleri Bakanı, İran Dışişleri Bakanı ile Gazze ve İran’ın nükleer meselesi konusunda müzakereler yaptıklarını söylerken, uzun geçmiş tarihi ve bölgde söz sahibi olan İran’ın akibeti çok önemli olduğunu, Ortadoğu bölgesinde geçmişte meydana gelen sorunların tekrarlanmasını istemediklerini belirtti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)