• Nombre de visites :
  • 712
  • 31/1/2010
  • Date :

İran’ın barışçıl nükleer çalışmaları UAEK’nın denetimi altındadır

laricani

  Tahran, 30 Ocak 2010 – Uganda Cumhurbaşkanı ile bir araya gelen İslami Şura Meclis Başkanı, İran’ın tüm barışçıl nükleer çalışmaları Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimi altında olduğunu söyledi.

  İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, İslam Konferansı Teşkilatı Parlamento Birliği Zirvesi çerçevesinde Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

  İki ülke arasındaki iyi ilişkilerini bu görüşmede anlatan Ali Laricani, Museveni’nin İran ziyaretinden sonra iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiğini belirtti.

  İslami Şura Meclis Başkanı, müslüman ülkelerinin çeşitli alanlardaki potansiyelleri hakkında açıklamalarda bulunarak, bu açıdan Afrika ülkelerine ve özellike Uganda’ya yardımda bulunabileceklerini ifade etti.

  Konuşmasının diğer bölümünde İran’ın barışçıl nükleer çalışmalarına temas eden Laricani, İran’ın bu yöndeki tüm çalışmaları Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimi altında olduğunu ayrıca, eski sömürgecilik politilkaları doğrultusunda batılı ülkeler bahane peşinde olduklarına dikkat çekerek, “Onların bu politikaları Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin önünde ilim ve teknolojiye ulaşmakta engel oluşturmaktır”dedi.

  Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ise bu görüşmede İran ve ülkesinin arasındaki ilişkilerinin önemini dile getirerek , barışçıl nükleer enerjisi İran’ın hakkı olduğunu söyledi ayrıca, batılı ülkelerin bu konudaki çifte standart yaklaşımlarını eleştirdi.

Mehrnews


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)