• Nombre de visites :
  • 581
  • 31/1/2010
  • Date :

İslam Barış Gücü kuruluyor

ekmeleddin ihsanoğlu

  Tahran, 30 Ocak 2010 - İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu "İslam barış gücü" oluşturulması için hazırlıkların yapıldığını açıkladı.

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam ülkelerinin ortak barış gücü oluşturması teklifine ülkeler açısından anlaşmazlık değil, farklı değerlendirmeler bulunduğunu belirterek, "Bu BM ve Afrika Birliği de bir günde kurulmadı" dedi.

  İhsanoğlu, geçen yıl mayıs ayında dışişleri bakanları toplantısında gündeme gelen ve uzmanlar toplantısında irdelenen "İslam barış gücü" oluşturulması konusunda birtakım hazırlıklar olduğunu söyledi.

  Bunun ilk defa gündeme getirildiğini ifade eden İhsanoğlu, "Ülkeler açısından anlaşmazlık şeklinde değil, ama farklı değerlendirmeler var. Bu BM, Afrika Birliği de bir günde kurulmadı. İlk defa gündeme getiriliyor. Bütün devletler, bunu müspet şekilde karşıladı. Meseleler tartışılıyor" diye konuştu.

  İKT''nin 1,5 milyarlık İslam nüfusunu temsil eden kendine özgü organizasyonlardan biri ve uluslararası arenada katkısı bulunan oyunculardan olduğunu kaydeden İhsanoğlu, İslam dünyasında toleransın altının çizilmesi, aşırıcılık, terör ve şiddet gibi konuların karşılıklı saygı ve eşitliği etkilediğini söyledi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)