• Nombre de visites :
  • 749
  • 31/1/2010
  • Date :

İran, Tahran reaktör yakıtını sağlayacak olan ülkelerle işbirliğine hazır

mutteki

  Tahran, 30 Ocak 2010 - Davos’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İsviçreli mevkidaşıyla görüşmesinde ülkesinin UAEK ve Tahran reaktör yakıtını sağlayacak olan ülkelerle iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

  Görüşmede Mutteki “bu açıklama, İran’ın iyi niyetini ve yakıt takası ile ilgili iş birliği konusunda karşı tarafın güvenini kazanmak için bir fırsat olduğunu gösteriyor” dedi.

İran ve İsviçre arasında iyi ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Mutteki, ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslar arası konularda iş birliğin geliştirilmesi için iki ülke üst düzey yetkililerinin müzakerelere sıcak bakmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. 

  Mutteki “İsviçre’nin, ikili ilişkilerde ve özellikle enerji alanındaki konumu İran’ın dış politikası için önem taşıyor” dedi.

  Görüşmede taraflar iki ülke arasındaki mevcut kapasiteler göz önüne alınarak ikili işbirliğin geliştirilmesi gerektiği üzerinde de durdular.

  Görüşmede İsviçre Dışişleri Bakanı da İran’ın bölgedeki önemli konumu ve rolüne işaret etti.

  Bu arada dışişleri bakanı Mutteki Uluslar arası Kızılay Başkanı ile de görüştü.

  Görüşmede Irak ve Afganistan’da Kızılay faaliyetleri ile ilgili konular ele alındı.

  Irak ve Afganistan krizlerinde insani konularda Kızılay faaliyetleri ve önemine işaret eden Mutteki, İran’ın bu kurum ile iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

  Mutteki Kızılay’ın Tahran’da bölgesel büro açması konusuna da olumlu baktığını ifade etti.

Mehrnews


 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)