• Nombre de visites :
  • 1545
  • 26/1/2010
  • Date :

Allah korkusunun önemi

allah

  Allah korkusu, insanları günahlardan uzaklaştıran bir etken olarak hadis kaynaklarında çok özel bir konuma sahiptir ve her zaman hadis kaynaklarımızda övülmüştür.

Peygamber efendimiz Allah korkusundan ağlayan kişi hakkında şöyle buyuruyor:

Allah korkusundan gözleri dolup da ağlaya kişinin döktüğü her gözyaşı damlası, kıyamet gününde onun amel tartısında Uhud dağı ağırlığınca ağırlık yapacaktır.

Hz Ali (as) şöyle buyuruyor:

Allah korkusundan ağlamak, Allah’ın rahmet kapısının anahtarıdır.

Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor:

Allah nezdindeki en üstün insan, ondan en çok korkan kişidir.

Hz Ali (as) şöyle buyuruyor:

Kıyamet gününde insanlara şöyle seslenilecektir: Ey insanlar, bugün Allah’a en yakın olanınız ondan en çok korkanınızdır.

İmam Sadık (as) şöyle buyuruyor:

İnsan, (Allah’a yönelik) ümitli ve korkar olmadıkça kul olamaz.

  Gerçek Allah korkusu her zaman insanı günahlardan alı koymasıyla biliniyor, dolayısıyla kendisini Allah’tan korkuyorum diye aldatan insanlar bu özelliklerini yaptıkları günahlara bakarak çok rahat anlayabilirler.

Gerçek bir Allah korkusu her zaman insanı gafletten kurtaran ve açık bir basiretle etrafındaki olaylara yönelten bir araçtır dolayısıyla Allah’tan gerçek anlamda korkan insanlar her zaman günah ortamlarından uzaktırlar ve günaha düşebilecekleri yerlerin yanına bile yaklaşmazlar.

allah

İmam Sadık (as) bu bağlamda şöyle buyuruyor:

Allah’ı tanıyan kişi ondan korkar, ondan korkan kişi için ise dünya (mal mülk) değerini yitirir.

  İmam Sadık (as)’ın öğrencilerinden birisi şöyle rivayet ediyor: İmam Sadık (as)’a şöyle sordum: Bazı insanlar Allah’ın rahmetini umduklarını söyleyerek Allah’ın yasaklarını çiğniyorlar ve hayatlarının sonuna kadar böyle yaşayıp ölüyorlar, acaba bu insanların bu ümidi onlara bir yarar sağlar mı?

İmam Sadık (as) şöyle buyurdular:

Onlar arzularının içinde yuvarlanan insanlardırlar, onlar yalan söylüyorlar. Onlar ümit beslemiyorlar. Ümit besleyen kişi, umduğu şeyin peşinden gider, bir şeyden korkan kişi ise ondan sakınır.

İmam Muhammed Bakır (as) şöyle buyuruyor:

Hiçbir korku insanı günahlardan alıkoyan korku kadar değerli değildir ve hiçbir ümit insana (iyilikler yönünde) yardım eden ümit kadar değerli değildir.

Hz Ali (as) şöyle buyuruyor:

Şaşarım o insana ki Allah’ın azabından korkar ancak günahlardan uzaklaşmaz, (şaşarım o insana ki) Allah’ın mükafatlarına ümit bağlamıştır ancak tevbe etmez.


Allah korkusu

Gayb İlmi

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)