• Nombre de visites :
  • 768
  • 20/1/2010
  • Date :

İran, Şanghay İş Birliği Örgütü ile bağlarını güçlendirecek

 muhammed rıza rahımi

  Özbekistan Başbakan yardımcısı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahımi, Tahran’ın Özbekistan’ın işbirliğiyle Şanghay İş Birliği Örgütü ile bağlarını daha da güçlendirmeyi amaçladığını vurgulayarak ortak işbirliğin geliştirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

  İlyar Ganif İle görüşen Rahımi, İran ve Özbekistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde durarak “İran, dost ve kardeş komşu ülkelerle ilişkilerini daha da geliştirmeye hazır” dedi.

  İki ülke ilişkilerinin dostane ve tarihi olduğunu vurgulayan Rahımi “iki ülke arasında birçok ortak menfaatlerin varlığı ve aralarındaki dostluğu, İran ve Özbekistan’ın tüm alanlarda ilişkilerinin geliştirilmesini gerektiriyor. Her iki ülke düşmanların komplolarına dikkat etmeli ve sağduyuyla düşmanların iki ülke ilişkilerine zarar vermesine izin vermemeli” dedi.

  İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi yolunda herhangi bir engelin bulunmadığına işaret eden Rahımi, Tahran-Taşkent ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasını istedi.

Görüşmede Özbekistan Başbakan Yardımcısı da iki ülkenin ortak tarih, kültür,din ve geleneklere sahip olduğuna değinerek, tüm alanlarda ilişkilerin gelişmesini istedi.

  Özbekistanlı yetkili, ülkesinin sadece Siyonist rejim temsilcilerini kabul etmeyen bölgenin tek ülkesi olduğunu ve başta nükleer program ve terörle mücadele olmak üzere tüm alanlarda İran’ın tutumunu desteklediğini belirtti.

İrna


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)