• Nombre de visites :
  • 814
  • 20/1/2010
  • Date :

Amerika akılsızlık yapmaz

ahmed vahidi

  Tahran, 19 Ocak 2010 – İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, ABD'nin başta nükleer tesisler olmak üzere İran'ın diğer hassas noktalarına saldırı tehdidine işaret ederek, ''ABD, İran'a saldırı konusunda akılsızlık yapmaz'' dedi.

  Tahran’da düzenlenen 19. Uluslararası Fars Körfezi zirvesinde konuşma yapan Ahmed Vahidi, Amerikalı yetkililerin İran''a yönelik saldırı tehditlerini yer yer dillendirdiklerini, başta nükleer tesisler olmak üzere İran''ın diğer hassas noktalarına saldırı tehdidinde bulunduğunu belirterek, ''''ABD, İran''a saldırı konusunda akılsızlık yapmaz'''' dedi.

  Vahidi, ABD tarafından tehditlere ilişkin zaman zaman çelişkili açıklamalar da geldiğini ifade eden Vahidi, ''''Tehditlerden dolayı Fordo nükleer tesislerini güvenli bir yerde inşa ettiklerini'''' söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı  Vahidi “Ümit” uydusunu yapan bilim adamları gurubu dışında,başka çalışmalar yapan bilim adamı guruplarının da olduğunu söyledi.

  Savunma Bakanı Vahidi, “Tolu” adlı ulusal uyduyla ilgili olarak halihazırda birkaç bilimadamı gurubu  bu uydunun inşasıyla meşgul oldğunu söylemekle, “Bu konu ülke çapına yayılmış ve üniversitelerimizde de uygulamaya başlamıştır. “Ümit” uydusu ekibi ise yeni uydular inşa edecekler” dedi.

  Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, İran ve Suudi Arabistan arasında ekonomik ve kültürel işbirliği konusuyla ilgili sorulan bir başka soru üzerine, “Biz bunun için hep hazır durumundaydık ve diğer alanlarda daha fazla işbirliğinde bulunalım diye Suudilere teklifler götürdük. Onlarla da bu teklifi olumlu karşıladılar. Buna göre bu alanlarda daha fazla çaba gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  İran-Türkiye ilişkileriyle ilgili sorulan bir soruyu da Vahidi şöyle cevaplandırdı: “İran-Türkiye arasında çok güzel bir ilişki devam etmekte. Türkiye’nin ortak askeri tatbikatından İsrail’in adını silmesi  girişimleri de, savunma açısından çok önemli bir gelişmeydi ve İran İslam Cumhuriyeti bu tavrı desteklediğini bildirdi. İran-Türkiye ilişkileri halen her gün biraz daha güçlenmekte. ABD’nin, Türk topraklarına füze kalkanı yerleştireceği konusu da, hala belirsizliğini koruyan bir mesele. Bu arada biz de, Türkiyeli kardeşlerimizden İran İslam Cumhruiyeti aleyhine herhangi bir girişimde bulunacaklarını zannetmiyoruz” diye vurguladı.

Mehrnews


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)