• Nombre de visites :
  • 615
  • 16/1/2010
  • Date :

Siyonist rejimi İran’a küstahlık yapmaya cüret etmez

mutteki

  Tahran, 13 Ocak 2010 – Deliler her zaman tehdit kaynağı olabileceklerini ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Baskanı, Siyonist rejiminin İran’a saldırmak gibi küstahlık yapmaya cüret ve cesaret edemeyeceğini, böyle bir konumda da olmadığını söyledi.

  Bugün Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi ile ortak basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Menuçehr Mutteki bir soru üzerinde, “Siyonist rejimi İran’a saldıracak diye Bush döneminde çeşitli yollarla ortaya atılıyordu, ama İran savunma tavrını korumakla bu gibi hareketlerin siyasi ve propaganda amaçlı olduğnu her zaman inanmıştır”dedi.

  Deliler her zaman tehdit kaynağı olabileceklerini ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Baskanı, Siyonist rejiminin İran’a saldırmak gibi küstahlık yapmaya cüret ve cesaret edemeyeceğini, böyle bir konumda da olmadığını söyledi.

  Mutteki, İran’lı bilimadamının teröre kurban gitmesi ve bu bağlamda İran tarafından Siyonist rejimi ve Amerika’nın suçlanmasıyla ilgili Fransa Haber Ajansı muhabirinin sorusuna yanıtlamakla, İran’ın istihbaratı genel ve geniş bir şekilde çalışmakta olduğunu ifade ederek, geçtiğimiz günde gerçekleşen insanlık, adalet ve mantık dışı terörist olayın İran''ın yetkili mercileri tarafından incelenmekte olduğunu, detayları ise kamuoyuna ilan edeceğini kaydetti.

  İran’ın, İngiltere ile ilişkilerini aza indirme kararı hususundaki bir soru üzerinde Mutteki, konunun Ulusal Güvenlik Komisyonu ve Dışişleri Bakanlığı Muavinler Şurası arasında yapılan toplantıda incelendiğni, kesin karara varıldığında da en kısa zamanda uygulamaya geçileceğini dile getirdi.

  Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi ise Menuçehr Mutteki ile görüşmesi hakkında bilgi vererek, İran Dışişleri Bakanı  ile pek çok konu üzerinde mutabakatta kaldıklarını, özellikle Filistin meselesi üzerinde durduklarını ve bu meselenin çözüm yollarını aradıklarını ifade etti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)