• Nombre de visites :
  • 602
  • 16/1/2010
  • Date :

İran ve Türkiye arasında sınır iş birliği protokolü imzalandı

bayrak

  Tahran, 13 Ocak 2010 - Iğdır'da düzenlenen 2. Sınır İlleri Ekonomik İş Birliği toplantısı sonunda İran ve Türk heyetleri, sınır iş birliğinin geliştirilmesi, yeni sınırların açılma olanağının incelenmesi ve ortak sanayi kentinin kurulması konusunda müzakerelerin sürmesi konusunda iş birliği protokolü imzaladılar.

  Protokol, İran''ın Ankara Büyükelçisi Behmen Hüseyinpur, Van Valisi ve iki ülke yetkililerinin de katılımıyla Batı Azerbaycan Vali Yardımcısı İbrahim Hakcû ve Iğdır Valisi saffet karahisarlı tarafından imzalandı.

  İki ülke arasında Sınır İlleri Ekonomik İş Birliği toplantısı geçen gün İran Büyükelçisinin, İran ve Türkiye sınır illeri valilerinin, milletvekilleri, iş verenler ve uzmanların katılımıyla gerçekleşti.

  Protokolde 2. toplantının iyi niyet ve dostluk ortamında yapılmasından duyulan memnuniyet ifade edilerek, iki tarafın, Iğdır''da düzenledikleri detaylı oturumlarda, iki ülkenin kara sınır kapı sayısının artması, ortak sanayi kentinin yerinin belirlenmesi, Bazergan-Gürbulak sınırında sorunların giderilmesi ve daha çok kolaylıkların sağlanması, kara transit sınırı olarak Kapıköy-Razi sınırının lanse edilmesi, Sero-Esendere sınırından tır transit geçişinin sağlanması ve sınır pazarının aktifleştirilmesi konusunda görüşmelerin yapıldığını ve bu konuda anlaşmaların sağlandığı belirtildi.

  Müzakerelerde yıllardır Türk tarafının önemli sorunu haline gelen Türk tankerlerinin İran''dan kaçak yakıt alması konusu yeniden gündeme geldi. İran tarafı, bu konunun çözümlenmesi amacıyla Türkiye Başbakanlık Müsteşarı Hakan Fidan ve İran Cumhurbaşkanı yardımcısı Aka Muhammedi başkanlığında yapılacak toplantıda gündeme geleceğini belirtti.

Protokolün bir diğer bendinde sınır kapılarıyla ilgili şu satırlara yer verildi:

"taraflar, Iğdır-Maku arasında yeni bir sınır kapısının kurulması için uygun bir noktanın tespitinde uzmanlık incelemeler yapıldı ve nihai karar için ilgili yetkililere bilgi verilecek."

  Taraflar ayrıca Gürbulak-Bazergan sınır kapısı ile ilgili, sınırın her iki tarafında gümrük faaliyetlerinin ivme kazanması için gerekli girişimlerde bulunmayı kararlaştırdılar.

  Türk tarafı da yolcuların eşyalarının kontrolü için X-ray cihazının konuşlanması, tarım denetçilerinin mesai saatının yeniden düzenlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda girişimde bulunacak.

  Protokolün bir diğer bendinde Kapıköy-Razi gümrük kapısının kara sınırı olmasıyla ilgili olarak, konunun 13-15 Ocak tarihlerinde özel olarak Van ve Huy toplantılarında ele alınacağı belirtildi.

  Türk tarafı ayrıca ziyaret amaçlı Suriye''ye gidecek yolcu otobüslere izin verilmesi konusunda gerekli tedbirleri aldığını da açıkladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)