• Nombre de visites :
  • 1234
  • 12/1/2010
  • Date :

Taş"a Yazarcasına 2

eğitim

Psikolojik eğitim

  Psikolojik eğitim İslam’ın en çok önem verdiği eğitim yöntemidir. İslam dini insanın ruhunu Allaha yönlendirerek aslında akılın tek başına her yerde yeterli olmadığını insana anlatıyor. İslam dinince insan ile Allah arasında kurulan köprü, sevgi ve ümit köprüsüdür.

Evrendeki en büyük güç ve insan şahsiyetini oluşturan şey, insanın ruhudur dolayısıyla İslam dini, insanın ruhuna çok önem vererek onunla Allah arasında oluşabilen bütün boşlukları kapatmak için gerekli bütün öğütleri vermiştir.

Neden çok küçük yaşta başlamalı?

  Küçük yaşta, çocuğunuzu çok daha rahat eğitebilirsiniz, insanın çevresinden en çok etkilendiği yaş, çocukluk yaşlarıdır, bu yaşlarda insanoğlu, etrafında olan biteni keşfetmek çabasında olduğu için öğrenmek açısından çok müsaittir ve karşı koyma mekanizması da gelişmediğinden dolayı verilen eğitimlere itiraz etmeden olumlu tepki veriyor.

  Çocuğunuza küçük yaşta iyi şeyler kazandırdıysanız bunların kalıcı olacağından emin olabilirsiniz.

Çocuklarımıza yönelik yapabileceğimiz en büyük haksızlık onları kendi hallerine bırakmaktır, bu zihniyet, çocukların daha kolay kötülüğe sevk edilmesine ve karanlık bir geleceğe düşmesine sebep olacaktır.

  Gençlik yaşlarında her istediğini yapan birisi yaşlılıkta kendisine karşı koyamaz, çocukluk yaşlarında oluşan alışkanlıklar kolay kolay insandan koparılıp atılmıyor. Zaten bu nedenle insanın çocuklukta öğrendiği şeyleri taş üzerine kazılmış bir yazıya benzetiyorlar.

  Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

Çocuklarınıza sevgi gösterin ve onlara acıyın, onlara bir söz verdiğinizde ise yerine getirin.

Çocuğunuzun davranışlarını dengeleyin.

eğitim

  Bildiğiniz üzere İslam’ın tavsiyelerinden birisi de çocukları yedi yaşına kadar serbest bırakmaktır. Ama bunun anlamı onu bu yaşa kadar bütün eğitimlerden yoksun bırakmak değildir, evet bu yaşa kadar ona bunu yap veya bunu yapma demek bir yere kadar yanlıştır ama direkt olamayan müdahaleler her zaman olmalıdır, örneğin çocuğunuzu küçük yaşlarda dini topluluklara götürmek, güzel ve öğretici hikayeler anlatmak veya kötü ortamlardan uzak tutmak sizin yapmanız gereken görevlerinizin başında yer almaktadır.

  Yedi yaşından sonra ise, bu yaşına kadar yasaklara maruz kalmayarak bir nebze şımaran çocuğunuzu fiziki şiddete maruz bırakamazsınız. Peygamber efendimiz hiçbir zaman çocuklarına karşı şiddet uygulamadı ve her zaman sevgi yöntemini kullanarak onları en iyi şekilde yetiştirdi.

  Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

Emanet’e sadık olmayanın dini de yoktur. Çocuğunuzun size verilen bir emanet olduğunu unutmayın.

  Size verilen bu emanetleri en iyi şekilde yetiştirmek görevi de size verilmiştir, siz sadece onların fiziğini büyütmekle mükellef değilsiniz.

  Resulullah (sav) şöyle buyuruyor:

bütün çocuklar İslam fıtratı üzere doğarlar, onları bu yoldan çeviren ise anne ve babalarıdır.

  Çocuğun geleceğine yön veren kişi anne ve babasıdır, ebeveynler isterlerse çocuklarının geleceklerini aydın ve mutluluk dolusu bir hale getirebilirler isterlerse de tam tersini yapa bilirler.

Zehranet.


Taşa Yazarcasına 1

Çocuk Deyip Geçmeyin

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)