• Nombre de visites :
  • 910
  • 19/12/2009
  • Date :

İran’lı şairler İstanbul’da

bayrak

  Tahran, 16 Aralık 2009 - Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi Başkanı Ali Ural, Farsça'nın şiire ve şiir musikisine yatkınlığı ve şairlerin gördüğü desteğin, Fars şiirini yukarılara taşıdığını söyledi.

  TYB İstanbul Şubesinde İran ve Türk şairlerin bir araya geldikleri toplantının açılışında konuşan Ural, birliğin Türkiye genelinde 2 bin üyesi, 9 şehirde şubesinin bulunduğunu ve Türkiye''nin en büyük yazarlar örgütü olduğunu anlattı.

  İranlı şairleri tanımaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Ural, ''''İran şiiri ve Türk şiiri yıllardır birbirinden etkilenmiştir. Farsça''nın şiire ve şiir musikisine yatkınlığı, şairlerin yıllardır gördüğü destek Fars şiirini yukarılara taşımıştır. Bu nedenle İran şiiri geleneksel anlamda olduğu gibi modern şiirde de çok önemli bir atılım göstermiştir. İran modern şiirinden tanıdığımız çok sayıda şair var. Onların şiirlerini zevkle okuyoruz'''' dedi.

  Türk şairlerinin İran şiirine gösterdiği ilgiyi, İran şairlerinin de Türk şiirine duymalarını ümit ettiklerini belirten Ural, bu ziyaretin 2 ülke şiirinin kaynaşması için bir fırsat olduğunu söyledi.

  İranlı şairler adına konuşan Muhammed Rıza Abdülmelikiyan da Genç Şairler Derneği Başkanı olduğunu belirterek, gelen Türk şairlerin en az birer şiir kitabının yayımlandığını ifade etti.

  Abdülmelikiyan, ''''Türk şiiriyle yakından ilgileniyoruz. Orhan Veli, Nazım Hikmet gibi şairler İran''da çok iyi tanınıyor. Birçok Türk şiiri Farsça''ya çevrildi. Türk ve İran şiirinin işbirliği içinde olmasının her iki ülke şiirine de çok şey kazandıracağını düşünüyorum.''''

  İran''ın önemli kadın şairlerinden biri olan Hebibe Niksireti de 10 yaşında şiire başladığını, yayımlanmış bir kitabının ve 100 şiirinin bulunduğunu söyledi.

  Şiirlerin de daha çok ''''aşk'''' temasını işlediğini anlatan Niksireti, İran şiiri ile Türk şirinin birbirine çok yakın, yıllardır etkileşim halinde olan iki toplumun şiirinde bu benzerliğin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

  İran''da şiirleri kadar politik kimliği ile de tanınan Fatıma Rakii, şair kimliğinin yanı sıra politik kimliğiyle de İran kadınını temsil ettiğini belirterek, daha çok sosyal ve politik konularda şiir yazdığını, 6 kitabının yayımlandığını ve yaklaşık 300 şiirinin bulunduğunu kaydetti.

  İran şiirinin önde gelen isimlerinden biri olarak nitelendirilen Muhammed Ali Behmeni, Türkiye''ye ilk kez geldiğini ve çok etkilendiğini vurgulayarak, şiirlerinde daha çok aşk ve sosyal konuları ele aldığını ve 7 yaşından bu yana şiir yazdığını ve ilk şiirinin 8 yaşında yayımlandığını söyledi.

  Türk şiirine çok yabancı olmadığını, Nazım Hikmet ve Orhan Veli gibi şairlerin şiirlerini özellikle çok beğendiğini kaydeden Behmeni, ''''Türk şiirinin modern dünyaya bakış açısı beni her zaman çok etkilemiştir'''' dedi.

İranlı 22 şairin İran şiirinin örneklerini sunduğu toplantıya, İranlı müzisyenler de melodileriyle eşlik etti.

Mehrnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)