• Nombre de visites :
  • 781
  • 15/12/2009
  • Date :

İran ve Azerbaycan’ın doğalgaz işbirliği artacak

elmar

  Tahran, 14 Aralık 2009 – İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Dışişileri Bakanları, iki ülkenin doğalgaz işbirliği artacağını ilan ettiler.

 Bugün Pazartesi bir araya gelen Menuçehr Mutteki ve Elmar Muhemmedyarov, görüşmeleri ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

  Azeri meslektaşı ile yaptığı müzakereler hakkında bilgi veren Mutteki, İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ikili işbirliğin geliştirilmesinde azimli olduklarını belirterek, bu bağlamda geçtiğimiz senede İran ve Azerbaycan arasında Ekonomik Ortak Komisyonu düzenlendiğini hatırlattı.

  Mutteki, ticaret, enerji, sanayi ve yatırım alanlardaki İran ve Azerbaycan’ın ilişkilerinde son yıllarda büyüme sağlandığını söyledi.

  Mutteki, iki müslüman ve komşu ülke olan İran ve Azerbaycan arasındaki tarihi, kültürel ve dini ilişkilerine işaraetle, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile yaptıkları müzakerelerde İran ve Azerbaycan arasındaki doğalgaz işbirliği artması üzerinde mutabakatta kaldıklarını, bu bağlamda da İran’ın Azerbaycan’dan doğalgaz ithalat hacmi artacağının bilgisini verdi.

  İran Dışişileri Bakanı, yapılan müzakereler çerçevesinde İran ve Azerbaycan arasında Astara-Astara adlı demir yolu inşa edileceğinin haberini verdi.

  Elmar Muhemmedyarov ile Kafkaz meselesi üzerinde de görüşme yaptıklarını ifade eden Menuçehr Mutteki, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki mevcut anlaşmazlığın giderilmesi için İran İslam Cumhuriyeti yardım etmeye hazır olduğunuı anlattı.

  Menuçehr Mutteki, İran ve Azerbaycan’ın ilişkileri kapsamlı ve kaç taraflı olduğunu da konuşmasına ekledi.

Azerbaycan Dışişileri Bakanı Elmar Muhammedyarov ise bu basın toplantısında, İran Dışişileri Bakanı ile yaptıkları görüşmede tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesinde mutabakatta kaldıklarını ifade ederek, “İran bölgede barış ve istikrarın yerleşmesi için çaba gösteren bizim komşumuzdur ve buna inanıyoruz”dedi.

  Mutteki ile görüşmesinde Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki münakaşa hususunda görüş alışverişi yaptıklarını söyleyen Elmar Muhammedyarov, Azerbaycan toprakları hala işgal altında olduğunu, bu münakaşanın çözülmesine ümit ettiğini,ayrıca, meselenin çözümü bölge için önemli olduğunu kaydetti.

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Dağlık Karabağ meselesine karşı uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde sergilediği yaklaşımdan dolayı İran İslam Cumhuriyeti’ne takdirlerini sundu.  

Mehrnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)