• Nombre de visites :
  • 1474
  • 13/12/2009
  • Date :

Birileri çok kötü şeyler planlıyor!  1

netenyahu

  Dikkat etmeyenlere, izlemeyenlere, anlamak istemeyenlere veya hafife alanlara bir uyarı yapalım: Son bir ayda tanık olduğumuz, günü gününe izlemeye çalıştığımız bazı gelişmeler, önümüzdeki günlerde olağanüstü sonuçlara neden olabilir. Sürpriz, şaşırtıcı, sarsıcı olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Sanki bu sessizlik, bu tuhaf gelişmeler kötü şeylerin habercisi gibi.

Bir savaş, bir saldırı, bir gizli ve kapsamlı operasyon ya da öngöremediğimiz ama dünyayı hareketlendirecek bir şeylerin gerçekleşebileceğine dair güçlü sinyaller alınıyor. 

  Hiçbir şey olmasa bile, son bir ayda gelişen bazı olaylar kendi başına dünyayı etkileyecek nitelikte zaten. Her biri uzun tartışmalar gerektiren, bizim de bundan sonra yoğun olarak tartışacağımız gelişmeleri bir araya toplayıp en azından bir çerçeve çizmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Çizilen bu resimden bakıldığında, münferit olayların derinliğini daha iyi kavramış olacağız ve neler olacağına dair tahmin yürütme şansımızı artıracağız. Bu sıralamaya ve çerçeve gelişmelere dikkat!

  Finlandiya'dan kalkan kereste yüklü bir Rus gemisi, 20 Temmuz'da İsveç açıklarında kaçırıldı. Gemi 17 Ağustos'ta Afrika açıklarında serbest bırakıldı. Korsanlar kaçırıldı dendi ama sonra bir istihbarat operasyonu olduğu ortaya çıktı. İsrail istihbaratı gemiyi kaçırmıştı! Rus gemisinin Cezayir'e nükleer malzeme taşıdığı iddia edildi. Daha sonra İran'a S-300 füzeleri taşıdığı iddiası ortaya atıldı.

  Kayıp geminin yükünün ne olduğunu ve istihbarat operasyonu tartışırken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 7 Eylül'de ortadan kayboldu. İsrail ve dünya basını Netanyahu'nun gizli gündemine ilişkin çok sayıda spekülasyon üretti. Bu kadar gizlenen şey neydi. Ağırlıklı görüş, İsrail Başbakanı'nın Rusya'ya gittiği yönünde oldu. 14 saatlik Rusya ziyareti neden gizlenmişti? İran konusunda pazarlık yapıldığı, İran ve Rusya'ya silah satışının, özellikle de S-300 satışının engellenmeye çalışıldığı söylendi. Ama bunun için ziyaretin gizli olması gerekmediği ortada.

Bu ziyaretten önce, geminin kaçırılmasından sonra İsrail ile İsveç arasında ciddi bir kriz yaşandı. İsveç basını, İsraillilerin dünyadaki organ kaçakçılığını yönettiğine dair haberler yaptı. İsrail askerlerin ve resmi yetkililerin Filistinlilerin organlarını çaldığı iddia edildi.

İsrail Başbakanı'nın kayıplara karıştığı günlerde de sormuştum; "Bu tür gizlilikler büyük felaketlerin habercisi olabiliyor.

Suikastlerin, özel operasyonların hatta saldırıların" demiştim. Bazı çevreler, ziyaretin başka bir şeyi gizlemek için, dikkatleri o şey üzerinden uzaklaştırmak için gizli tutulduğu, üzerinde spekülasyon çıkarıldığı yani ortada bir mizansen olduğu şeklinde iddialarda bulundu. O çevrelere göre İsrail, İran'a saldırı için geliştirdiği yeni tür silahın denenmesinin dikkat çekmemesi için böyle bir şey planlamıştı!


İsraile tepkilerin “sert”liğine dair

İsrail, ırkçı bir apartheid devletidir (2)

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)